Zlatá minca Staromestská poprava - Českí páni proof
Zlatá minca Staromestská poprava - Českí páni proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Staromestská poprava
Tretia zlatá minca Českej mincovne z minisérie s názvom Staromestská poprava je venovaná českým pánom, ktorí pred 400 rokmi vydýchli naposledy.
Zatiaľ čo kráľ Fridrich Falcký po prehranej bitke na Bielej hore ušiel do Holandska, väčšina predstaviteľov porazeného stavovského povstania zostala v českých krajinách s nádejou, že cisárova odplata za ich zradu bude mierna. Bohužiaľ sa zmýlili a ich absolútny trest vstúpil do dejín ako staromestská poprava. Toto kruté divadlo je známe tiež ako poprava 27 českých pánov, avšak skutočne urodzených mužov bolo medzi odsúdenými len niekoľko. Dňa 21. júna 1621 poslal kat na druhý svet 3 odsúdených stavu panského, 7 rytierskeho, a 17 meštianskeho. Týmito boli Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Krištof Harant z Polžíc a Bezdružíc, Gašpar Kaplíř zo Sulevíc, Prokop Dvořecký z Olbramovíc, Fridrich z Bílej, Henrich Otta z Losa, Diviš Černín z Chudeníc, Vilém Konecchlumský z Konecchlumí, Bohuslav z Michalovíc, Valentin Kochan z Prachovej, Tobiáš Štefek z Koloděj, Ján Jesenský, Krištof Kober z Koberšperku, Jan Šultys z Felsdorfu, Maxmilián Hošťálek z Javořice, Jan Kutnauer zo Sonnenštejna, Simeon Sušický zo Sonnenštejna, Nathanael Vodňanský z Uračova, Václav Maštěrovský z Jizbice, Jindřich Kozel z Peclinovce, Ondřej Kocour z Votína, Jiří Řečický, Michal Witmann, Simeon Vokáč z Chyš, Leander Rüppel z Ruppachu a Jiří Hauenšild z Fürstenfeldu. Poradie popráv bolo stanovené podľa stavovskej dôstojnosti. Väčšine odsúdených boli zoťaté hlavy, traja boli obesení. Najkrutejší osud postihol slávneho lekára Jána Jesenského, ktorému bol pred popravou vyrezaný jazyk. Priaznivci popravovaných aj ich odporcovia sa zhodli na tom, že všetci páni sa tvárou v tvár smrti zachovali dôstojne. Väčšinou išlo o zrelých mužov. Duchovnú útechu im poskytovali kňazi, ktorí potom prizerajúcemu davu tlmočili posledné slová. Po celý čas exekúcie sa však hlasno trúbilo a bubnovalo, aby ich ľud nepočul. Ani po smrti nemali popravení pokoj. Ich ostatky boli znetvorené – rozštvrtené, vpletané do kolesa, narážané na koly a vystavované na verejnosti ako presvedčivé varovanie…
Mgr. Petr Horák vyobrazil na reverznej strane mince kata Jana Mydlářa, pripraveného zahnať sa mečom. Bohatý opis uvádza v niekoľkých riadkoch mená niektorých odsúdených, ktoré zvyšujú dojem svištiaceho meča, a tiež text POPRAVA 27 ČESKÝCH PÁNŮ – 21. 6. 1621. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021. To všetko je doplnené o staromestský chodník s dvadsiatimi siedmimi krížikmi.
Nezabudnite, že štvoricu mincí si môžete uložiť do dreveného zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.