Zlatá minca Staromestská poprava - Kat Mydlář proof

Zlatá minca Staromestská poprava - Kat Mydlář proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2021
Emisný náklad
300 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Staromestská poprava

V roku 2021 uplynulo rovných 400 rokov od popravy 27 českých pánov na Staromestskom námestí a pri tejto príležitosti vznikla štvordielna miniséria Českej mincovne. Prvá zlatá minca pripomína kata Mydlářa.

Kati boli ľuďmi stojacimi na okraji spoločnosti – opovrhovanými, ale nevyhnutnými. Pražský majster kat a zakladateľ slávnej katovskej dynastie
Jan Mydlář nebol iný. Náplňou jeho remesla nebolo len stínanie hláv či vešanie odsúdených. Bol zbehlý tiež v najrôznejších spôsoboch mučenia, ktoré v 17. storočí len prekvitalo. Nezáležalo na tom, či bol previnilec prostý či urodzený – kat Mydlář vykonal svoje… V žiadnom prípade však nebol netvorom bez citu a inteligencie. Ako syn rešpektovaného chrudimského pisára študoval medicínu na Karlovej univerzite a ku krvavému povolaniu, ktoré bolo za normálnych okolností dedičné, sa dostal dobrovoľne – z nešťastnej lásky k žene odsúdenej na smrť. Pred popravou ju však nakoniec nezachránil a navyše si podpísal svoj vlastný ortieľ, pretože z jeho novej životnej cesty nebolo návratu. Napriek všetkej krutosti, ktorá ho odvtedy obklopovala, si zakladal na ľudskosti, pochopení a láske. Veľkou skúškou sa pre neho stala staromestská poprava, ktorá bola hanebnou ukážkou habsburskej netolerancie a pri ktorej musel zhodou nešťastných okolností mučiť a zabiť svojho dobrého priateľa… Postupom času sa Jan Mydlář stal váženým a rešpektovaným. Už sa naňho nepozeralo ako na diablovho služobníka, ale ako na človeka s dušou a rozumom. Tešil sa úcte, ktorú nepoznali ani mnohí šľachtici, a stal sa obľúbencom samotného Rudolfa II.

Mgr. Petr Horák
vyobrazil na reverznej strane mince Jana Mydlářa, ktorý drží popravčí meč. Kompozíciu dotvárajú ešte ďalšie tri meče, pretože kat pri stínaní hláv na Staromestskom námestí zatupil spolu štyri čepele, ďalej klát a tiež šibenicu, lebo traja z odsúdených boli obesení. Opis uvádza MISTR POPRAVČÍ – KAT JAN MYDLÁŘ a dátum popravy 21. 6. 1621. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021. To všetko je doplnené o staromestský chodník s dvadsiatimi siedmimi krížikmi.

Štvoricu mincí si môžete uložiť do dreveného
zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75870-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...