Zlatá minca Nových sedem divov sveta - Tádžmahal proof
Zlatá minca Nových sedem divov sveta - Tádžmahal proof
Nových sedem divov sveta
Šiestym z nových siedmich divov sveta je indický pomník Tádž Mahal. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej trojskej unce.
Cisár Šáhdžahán patril k najväčším panovníkom v histórii Indického polostrova. Za jeho vlády zažila Mughalská ríša zlatý vek, ale nesmrteľným sa nestal pre dobyvateľské ťaženia či politické intrigy. Do dejín sa zapísala jeho nehynúca láska. Mal niekoľko manželiek, ale miloval len jednu. Tvorili nerozlučný pár, a keď Mumtáz Mahal zomrela pri pôrode štrnásteho dieťaťa, Šáhdžahán sa z jej smrti nikdy úplne nespamätal. Na dôkaz lásky, ktorá siahala až za hrob, nechal postaviť pomník s názvom Tádž Mahal. Mauzóleum, ktoré malo zatieniť všetky stavby sveta, vznikalo dlhých dvadsaťdva rokov. Pracovali na ňom tí najlepší architekti a umelci zo všetkých kútov planéty. Po ruke mali dvadsaťtisíc robotníkov a tisíc slonov, ktorí privážali stavebný materiál z celej Ázie – mramor z Rádžastánu, jaspis z Pandžábu, nefrit z Číny, tyrkys z Nepálu, lazurit z Afganistanu, zafír zo Srí Lanky, karneol z Arábie. K tomu navyše pol tony zlata… Hotový monument vyzeral, ako keby vypadol z Rozprávok tisíc a jednej noci. Dôraz bol kladený na symetriu, ktorá symbolizovala dokonalosť a boží plán. Belostné mauzóleum s mohutnou kupolou tak stálo na štvorcovom podstavci, obklopené štyrmi minaretmi, a náhrobok cisárovnej bol umiestnený priamo uprostred stavby. Jediné, čo dnes narušuje dokonalú symetriu Tádž Mahalu, je hrobka Šáhdžahána, ktorá bola dostavaná neskôr. Cisár svoju manželku prežil o tridsaťpäť rokov.
Reverzná strana každej mince, ktorá je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., predstavuje mauzóleum Tádž Mahal. Priečelie monumentu dopĺňa anglický opis TAJ MAHAL. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, sa potom objavuje všetkých nových sedem divov sveta – brazílska socha Krista Spasiteľa, jordánske skalné mesto Petra, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inkov Machu Picchu v Peru a Veľký čínsky múr. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2025.
Náklad má len 200 kusov uncových mincí.