Zlatá minca Nových sedem divov sveta - Petra proof

Zlatá minca Nových sedem divov sveta - Petra proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 638,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Nových sedem divov sveta

Štvrtým z nových siedmich divov sveta je jordánske skalné mesto Petra. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej trojskej unce.

Staroveké mestá boli budované v blízkosti riek, ktoré im poskytovali dostatok vlahy. Petra však vyrástla v skalách jordánskej púšte, kde je núdza o každučkú kvapku. Skalné mesto napriek tomu dokázalo prekvitať, za čo vďačilo vynaliezavosti národa Nabatejcov, ktorí sem prišli v 4. storočí pred naším letopočtom. Títo schopní obchodníci nazhromaždili obrovské bohatstvo, ktoré im umožnilo vystavať množstvo skalných domov, chrámov, amfiteátrov a hrobiek, ktoré vyrážajú dych. Zo všetkého najdôležitejší bol však ich geniálny zavlažovací systém. Pôvodne mala Petra slúžiť ako posvätné pohrebisko, ale nakoniec sa stala obchodným uzlom, ktorý v dobe najväčšej slávy hostil cez tridsaťtisíc ľudí. Vyčerpané karavány vezúce vzácny tovar do Európy neverili vlastným očiam, keď uprostred pustatiny narazili na záhrady, vinice, fontány a dokonca obrovský bazén. Mesto prosperovalo a darilo sa mu aj pod nadvládou Rimanov, ktorí ho dobyli v 2. storočí nášho letopočtu. Postupom času však začalo upadať – kupci totiž postupne nachádzali jednoduchšie a rýchlejšie cesty k dychtivým zákazníkom. Po ničivých zemetraseniach a moslimskej invázii, ku ktorej došlo v 7. storočí, potom bola Petra úplne zabudnutá. Západný svet ju znovu objavil až v 19. storočí. Išlo o obrovskú senzáciu, ktorá prilákala zástupy archeológov, dobrodruhov aj turistov. Záujem o starobylé mesto neutícha, čo dokazuje jeho zaradenie na zoznam nových siedmich divov sveta…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., chrám Al-‍Khazneh. Stavbu, ktorá je viac známa ako Pokladnica, dopĺňa opis PETRA. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, sa potom objavuje všetkých nových sedem divov sveta – brazílska socha Krista Spasiteľa, jordánske skalné mesto Petra, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inkov Machu Picchu v Peru a Veľký čínsky múr. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Náklad je len 200 kusov uncových mincí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76320-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...