Zlatá minca Bájne tvory - Fénix proof
Zlatá minca Bájne tvory - Fénix proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Bájne tvory
Druhá zlatá minca Českej mincovne zo zberateľského cyklu Bájne tvory predstavuje Fénixa.
Slovo Fénix poznáme z gréčtiny, ale bájni operenci obdarení nadprirodzenou mocou sa vyskytujú v mytológiách mnohých národov. V Egypte je to Bennu, v Indii Garuda a Bherunda , v Perzii Simorgh, v Gruzínsku Paskunji, v Arábii Anqa, v Turecku Konrul, v Tibete Me Byi Karmo, v Číne Fenghuang a Zhu Que, v Japonsku Hōō a v slovanských krajinách poznáme vtáka-ohniváka. Každý z nich predstavuje iné hodnoty - zatiaľ čo Fenghuang vyjadruje harmóniu ženského a mužského princípu, Anqa bol natoľko dravý, že ho Boh musel zničiť... Jedno však títo vtáci majú spoločné - sú symbolom večného kolobehu znovuzrodenia. Tento kolobeh máva nasledujúcu podobu: starý Fénix raz za päť storočí vzplanie a zahynie, len aby potom povstal z popola v plnej sile.
V podaní medailérky Márie Filovej, DiS., má horiaci Fénix rysy hneď niekoľkých operencov - zobák a pazúry orla, krk labute a chvost páva. Tvora sprevádza anglický opis PHOENIX. Nie je bez zaujímavosti, že minca nemá klasický mincový rámik - namiesto neho je reliéf obklopený ozdobnými ornamentmi, ktoré prestupujú celým zberateľským cyklom. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2020.
Všetkých dvanásť zlatých mincí z cyklu Bájne tvory si môžete uložiť do výpravnej zberateľskej knihy, ktorú tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.