Zlatá medaila SEMAFOR Jitka Molavcová a Jiří Suchý proof

Zlatá medaila SEMAFOR Jitka Molavcová a Jiří Suchý proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
200 ks
Cena
1 680,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Minisériu, ktorá vychádza pri príležitosti 90. narodenín Jiřího Suchého, rozširuje druhá pamätná medaila z rýdzeho zlata. Tá pripomína nielen oslávenca, ale tiež jeho divadelnú partnerku Jitku Molavcovú.

Zlatá éra
divadla Semafor sa skončila v roku 1969. Jiří Šlitr bol po smrti, v spoločnosti prepukla normalizácia Jiří Suchý vážne uvažoval o tom, že divadlo zatvorí. Našťastie vytrval a rozhodol sa nepriazni osudu vzdorovať. Keď sa potom u jednej zo semaforských „girls“, ktorá v divadle pôsobila ako šansoniérka, začala prejavovať neobvyklá kombinácia jemného osobného pôvabu a nevšedného komického talentu, Jiří Suchý vedel, že našiel novú spriaznenú dušu. Jitka Molavcová sa odvtedy stala slávna ako všestranná speváčka, ktorej dievčí soprán je ako stvorený pre francúzštinu, muzikantka, ktorá bravúrne ovláda veľké množstvo hudobných nástrojov, herečka, zabávačka a moderátorka. Jej súznenie s Jiřím Suchým trvá už päťdesiat rokov. „Baví ma dotvárať, vymýšľať, improvizovať. Väčšinou už pri skúškach sa text upravuje, rôzne mení, vznikajú humorné situácie. Bavíme sa tým a vždy sa tešíme, sme zvedaví, čo na to diváci. Je to tvorivé dobrodružstvo, ktoré máme s Jiřím Suchým radi,“ hovorí Jitka Molavcová.

Averznej strane medaily, ktorá je dielom
MgA. Martina Daška, dominujú portréty Jitky Molavcovej a Jiřího Suchého. Nechýbajú im typické propriety – saxofón a slamenák. Košaté nápisy uvádzajú mená umelcov a názvy slávnych semaforských diel. Leštená plocha za portrétom symbolizuje žiaru reflektorov. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre celú minisériu, znázorňuje logo Semafora, klaviatúru a dve pokrývky hlavy, ktoré sú neodmysliteľne spojené s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrom – slamenák a pinč.

Každá medaila je
ručne číslovaná na hrane. Pre fanúšikov, ktorí si plánujú zaobstarať kompletnú trojdielnu kolekciu strieborných medailí, sme pripravili ešte drevenú zberateľskú škatuľku.

Špecifikácia

Číslo
31719-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...