Zlatá investičná minca Slovenský dvojramenný kríž SK stand

Zlatá investičná minca Slovenský dvojramenný kríž SK stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
november 2021
Emisný náklad
99 ks
Cena
9 823,30 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Dvojramenný kríž je najväčším symbolom Slovenska. Hold mu preto vzdáva veľká zlatá minca Českej mincovne určená pre slovenských zberateľov a investorov, ktorej hmotnosť je odvodená od historických štyridsaťdukátov.

Dvojramenný kríž,
ktorý je známy aj ako patriarchov, je prastarým náboženským symbolom. Vychádza z tradičného latinského kríža, ktorý pozná každý kresťan, ale v hornej časti má jedno kratšie brvno navyše. To symbolizuje tabuľku, ktorú nechal Pilát Pontský pripevniť nad hlavu ukrižovaného Ježiša Krista, aby pripomínala jeho meno a vinu. Ako sa však tento špecifický kríž stal symbolom Slovenska? V ranom stredoveku bol dvojramenný kríž úradným symbolom cisára Byzantskej ríše, odkiaľ do strednej Európy prišli vierozvestcovia Cyril a Metod, aby šírili kresťanstvo. Kresťanský symbol sa v slovanských krajinách ujal natoľko, že si ho za štátny znak vybralo najskôr Nitriansko a neskôr sa rovnako rozhodla Veľká Morava. Patriarchov kríž zostal v úcte aj po zániku Veľkomoravskej ríše, kde ho ako znak zvrchovanosti a moci začali používať Maďari, ktorí slovanský štát rozvrátili. Symbol uhorských kráľov sa potom vrátil do rúk Slovanov až v revolučnom roku 1848, keď ho Ľudovít Štúr vyhlásil za znak všetkých Slovákov…

Reverznej strane mince, ktorá je dielom
Lenky Nebeskej, DiS., dominuje dvojramenný kríž, ktorý vyrastá z trojice horských vrcholov. Tie podľa legendy zo 17. storočia symbolizujú tri uhorské pohoria s názvom Tatra, Matra a Fatra. „Motív v pozadí doplňuje pás s dekorom inšpirovaným vzormi slovenského ľudového ornamentu,“ dodáva medailérka. Kvetinové ornamenty nájdete aj na averznej strane. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 250 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok vydania 2021.

Emisný náklad mince má
len 99 kusov.

Špecifikácia

Číslo
76003-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...