Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Semiramidine visuté záhrady 10 ks proof

Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Semiramidine visuté záhrady 10 ks proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2021
Emisný náklad
80 ks
Cena
2 638,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

K nákupu zlatej mince vám pridáme ďalšiu zlatú mincu zdarma.


Druhá emisia z cyklu Českej mincovne, ktorý je venovaný siedmim divom starovekého sveta, pripomína Semiramidine visuté záhrady. Tento špeciálny produkt ocenia predovšetkým investori. Celé balenie obsahuje jednu trojskú uncu zlata, ale rozdelenú do podoby desiatich identických mincí Českej mincovne. V momente, keď chcete speňažiť len časť svojej investície, môžete balenie rozlámať a predať po kúskoch…

Cesta za druhým divom sveta vedie do
Mezopotámie, kde podľa Biblie ležal pozemský raj. Hlavným mestom krajiny medzi riekami Eufrat a Tigris bol Babylon. Do dnešných dní sa z neho zachovali len ruiny, ale starovekým návštevníkom z jeho nádhery prechádzali oči. Uvideli mohutné opevnenie, ktorému dominovala Ištarina brána, alebo obrovská veža, ku ktorej sa viaže biblická povesť o zmätení jazykov. Tieto veľkolepé pamiatky však boli ničím v porovnaní s visutými záhradami. Uchvacujúca stavba sa skladala zo stupňovitých terás, ktoré boli postavené na seba na spôsob pyramídy. Jednotlivé terasy boli pokryté exotickými rastlinami a stekala po nich voda. Vzduch bol ťažký od vôní aromatických kvetín. Cyprusové stromy a palmy poskytovali v zemi spaľovanej neúprosným slnkom upokojujúci tieň. Niet divu, že sa do celého sveta rozšírili legendy o raji uprostred púšte. Podľa jednej povesti záhrady vznikli za vlády bájnej Semiramis – kráľovnej, ktorá z Babylona urobila najväčšiu a najhonosnejšiu metropolu staroveku. Podľa iných prameňov ich nechal vybudovať kráľ Nabukadnesar II. pre svoju manželku Amytis, ktorej v meste uprostred púšte chýbali zelené kopce jej domoviny.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Petry Brodskej, DiS., ukazuje domnelú podobu visutých záhrad s početnými terasami, stĺpmi, stromami a vodopádmi. Anglický opis uvádza THE HANGING GARDENS OF BABYLON. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Desať identických mincí je
zatavených do špeciálneho balenia. To je perforované, aby v prípade potreby mohlo byť pohodlne rozdelené na desať častí.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá bráni poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76035-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack po 10ks
Česká mincovna
Loading...