Strieborná slov. minca 10 eur 2023 - 100. výročie narodenia Krista Bendová stand

Strieborná slov. minca 10 eur 2023 - 100. výročie narodenia Krista Bendová stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2023
Cena
29,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 100. výročia narodenia Kristy Bendovej.

Krista Bendová sa začala venovať písaniu už pri štúdiu na strednej škole, keď jej práce zverejňovali rôzne časopisy. Vydala niekoľko básnických zbierok, v ktorých sa zamýšľala nad ľudskou existenciou, ale od 40. rokov 20. storočia sa miesto intímnej lyriky sústredila na prózu pre deti a mládež. Pre jej tvorbu, ktorá bola celkom preniknutá detským videním sveta, bol charakteristický humor. Popri vlastnej tvorbe sa venovala aj prekladom sovietskej a českej literatúry. Aj keď námety čerpala z bežného života, nechýbala jej fantázia. Knihy Bola raz jedna trieda, Opice z našej police či séria o Osmijankovi patria do zlatého fondu slovenskej literatúry. Autorka, ktorá získala titul zaslúžilej umelkyne, sa v nich prepracovala k štýlu modernej parodickej rozprávky.

Reverznej strane mince, ktorá je dielom Štefana Novotného, dominuje portrét spisovateľky doplnený o jej meno a životné letopočty – KRISTA BENDOVÁ, 1923–1988. Doplnkovým motívom reverzu je otvorená kniha Bola raz jedna trieda. Averzná strana, ktorú spracoval Karol Ličko, potom odkazuje na knihu Opice z našej police – predstavuje trojicu nezbedných primátov, ktoré sa hrajú v knižnici. Kompozíciu averzu dotvára opis SLOVENSKO, štátny znak, nominálna hodnota 10 EURO a rok emisie 2023.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84359-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...