Strieborná slov. minca 10 eur 2021 - 100. rokov podzemnej vodnej el. v Kremnici stand

Strieborná slov. minca 10 eur 2021 - 100. rokov podzemnej vodnej el. v Kremnici stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 100. výročia sprevádzkovania podzemnej vodnej elektrárne v Kremnici.

Kremnickí baníci,
ktorí s námahou dobývali poklady z hlbín zeme, potrebovali pri práci nielen odvahu a vytrvalosť, ale tiež dôvtip. Tam, kde ľudské a zvieracie svaly nestačili, im ako zdroj sily poslúžila voda. Jej nedostatok v kremnickom banskom revíre bol vyriešený v 15. storočí vybudovaním Turčekovského vodovodu, ktorý zachytával vodu z povodia rieky Turiec. Baníci si tým uľahčili prácu, ale zároveň si prirobili mnoho starostí. Keď potrebovali ťažiť zlato vo väčších hĺbkach, z dobrého sluhu sa stal zlý pán, a tak museli raziť takzvané dedičné štôlne, ktorými potom prebytočná voda odtekala. Na prelome 19. a 20. storočia však haviari dostali úplne nový nápad – hybnú silu vody začali premieňať na elektrickú energiu. Výnimočnou ukážkou ich technické zručnosti sa stala podzemná elektráreň zriadená v roku 1921 v hĺbke 245 metrov.

Averznej strane euromince, ktorá je dielom
Štefana Novotného, dominuje detail historického technického zariadenia podzemnej vodnej elektrárne v Kremnici. Kompozíciu dotvára slovenský štátny znak a rok vydania mince 2021. Reverzná strana znázorňuje nadzemné i podzemné banské diela a tiež Turčekovský vodovod. V pravej časti reverzu je vyobrazené strojné zariadenie podzemnej vodnej elektrárne, v ľavej nájdete križovatku banských chodieb a odtok vody z dedičnej štôlne. Text PODZEMNÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ KREMNICA je doplnený výročnými rokmi 1921 a 2021, ktoré sú oddelené mlatkom a želiezkom.

Mincu vyrazila
Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
85070-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...