Strieborná minca UFO - vyhliadková veža SK proof

Strieborná minca UFO - vyhliadková veža SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
december 2019
Emisný náklad
500 ks
Cena
42,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Krásy Slovenska

Bratislava má bohatú históriu – počiatky jej osídlenia siahajú až do kamennej doby  a oplýva množstvom starobylých pamiatok. Môže sa však pochváliť tiež modernou architektúrou, ktorej panuje známa vyhliadková terasa UFO. Tá sa stala námetom jednej z prvých strieborných mincí Českej mincovne vyrazenej pre Slovensko.

Bratislavský Most Slovenského národného povstania je jednou z najznámejších slovenských stavieb. Je národnou kultúrnou pamiatkou a neodmysliteľnou súčasťou panorámy hlavného mesta, ale aj tak rozdeľuje spoločnosť. Stavbe, ktorá spojila mestské centrum so sídliskom Petržalka a ktorá mala symbolizovať optimistický pohľad do budúcnosti, totiž padla za obeť starobylá časť Bratislavy… Napriek tomu, že Most SNP bol postavený až v normalizačných 70. rokoch 20. storočia, jeho projekt vznikal v uvoľnenej ére plnej entuziazmu a nádeje na zmenu. Stavba vďaka tomu už na prvý pohľad upúta svojím jedinečným dizajnom – asymetrický oceľový most je 431 metrov dlhý, 95 metrov vysoký a zavesený na jedinom naklonenom pylóne, na ktorého vrchole je umiestená vyhliadka pripomínajúca lietajúci tanier. Toto „UFO“ s priemerom 32 metrov ponúka reštauráciu, a predovšetkým nezabudnuteľný výhľad na Bratislavu a krásy Dunaja. Na vrchol vedie 430 schodov, ale tie sú iba núdzové. Návštevníkom slúži rýchlovýťah, ktorého cesta trvá iba 45 sekúnd.

Reverzná strana pamätnej mince, ktorú spracovala mladá medailérka Kristýna Šánová, predkladá pohľad na Most SNP z hladiny rieky doplnený o opis UFO BRATISLAVA. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho obvyklé atribúty – nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2019.

Minca je uložená do špeciálneho balenia plného fotografií bratislavskej dominanty.

Špecifikácia

Číslo
75795-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
28 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...