Strieborná minca Obrnená technika - M26 Pershing proof

Strieborná minca Obrnená technika - M26 Pershing proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Obrnená technika

Na deviatej striebornej minci Českej mincovne z cyklu Obrnená technika sa objavuje americký tank M26 Pershing, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny.

Keď sa Spojené štáty americké zapojili do druhej svetovej vojny, generalita preferovala vysoko mobilné obrnené sily, ktoré boli schopné uskutočňovať rýchle obchvaty a prenikať do nepriateľského tylu. Ich chrbticu tvorili stredné tanky M4 Sherman. Boli spoľahlivé, ich údržba bola ľahká a továrne chrlili tisíce kusov mesačne. Spočiatku držali krok s nemeckými náprotivkami, ale čoskoro narazili na tuhý odpor v podobe pokrokových typov Tiger a Panther. Rastúce straty techniky ukázali, že americká armáda zúfalo potrebuje ťažký tank. Znovu sa preto rozbehol kedysi pozastavený vývoj a prvé kusy boli vyrobené do konca roku 1944. Vtedy Spojenci zažívali ťažké časy v Ardenách, kde nacisti podnikli mohutnú protiofenzívu, a nové obrnence potrebovali ako soľ. Mohutne vyzbrojené a silne pancierované americké stroje M26 Pershing dorazili na bojisko počiatkom v roku 1945. Oproti Tigrom boli ľahšie a kompaktnejšie, ale rovnako odolné, za čo vďačili balistickému tvarovaniu panciera. Ich kanón kalibru 90 mm patril medzi najúčinnejšie protitankové zbrane na západnom fronte. Efektívnosť výzbroje ešte zvyšoval sofistikovaný systém zameriavania s rýchlym otáčaním veže a stabilizátorom kanóna, vďaka ktorému mohli americkí tankisti strieľať aj bez zastavenia. Navzdory kvalitám Pershingy do bojov druhej svetovej vojny príliš nezasiahli. Prišli totiž príliš neskôr. Udali však smer budúceho vývoja. Z dôvodu nízkej hmotnosti boli preklasifikované na stredné tanky a nakoniec zažiarili v kórejskej vojne.

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, predstavuje dve vyobrazenia amerického tanku – trojštvrtinový pohľad sprevádza bočná silueta. Kompozíciu dotvára opis M26 PERSHING a detail tankového pásu. Pásy nájdete aj na averznej strane mince, ktorá je spoločná pre celú tankovú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2024.

Súčasťou mince je výpravné balenie v podobe katalógovej karty plnej dobových fotografií, zaujímavostí a takticko-technických dát. Jednotlivé karty si môžete ukladať do zberateľského fascikla, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76471-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Papírová karta
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...