Strieborná minca Mytologické postavy - Medúsa stand

Strieborná minca Mytologické postavy - Medúsa stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
88,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mytologické postavy

Na druhej striebornej minci Českej mincovne z nového cyklu s názvom Mytologické postavy sa predstavuje tragická Medúza.

Nadpozemskej kráse dievčaťa s menom Medúza nedokázal odolať žiadny muž – túžili po nej smrteľníci aj antickí bohovia. Aj keď si mohla vyberať z celého množstva nápadníkov, rozhodla sa, že bude nepoškvrnenou služobníčkou bohyne Atény. Vládca morí Poseidón, ktorý si zaumienil, že ju musí mať za každú cenu, však nebral nie ako odpoveď a Medúzy sa zmocnil priamo v Aténinom chráme. Panenskú bohyňu rozhnevalo, že bol jej svätostánok znesvätený, a pretože nemohla potrestať mocného boha, obrátila svoj hnev proti nevinnej obeti. Krásku s nádhernými vlasmi premenila na obludu, ktorej sa na hlave zvíjali hady. Kto sa jej odvtedy pozrel do očí, razom sa premenil na kameň. Týmto spôsobom Medúza zahubila mnoho mužov, kým sa jej do cesty postavil Grék menom Perseus… Vnímanie Medúzy, ktorá patrí k najznámejším postavám gréckej mytológie, sa v priebehu storočí vyvíjalo. Pre jedného bola zvodkyňou, ktorá sa zmenila na monštrum, pre iného obeťou, z ktorej sa stala hrdinka. Postupne sa stala symbolom ženského hnevu a mnohí sa domnievajú, že Aténino prekliatie bolo v skutočnosti darom. Krehkému dievčaťu, ktoré sa nedokázalo ubrániť násiliu, totiž dalo moc a silu, aby sa už nikdy nemusela báť…

Minca je dielom Romana Šamiljana, ktorý je nielen uznávaným sochárom, ale aj obdivovaným tetovačom. Jeho osobitý štýl charakterizujú dynamické ťahy a hypnotické pohľady, ktoré vyniknú na ľudskej koži aj v čistom striebre. Reverzná strana predkladá desivú Medúzu. Tvár s hypnotickým pohľadom je orámovaná hadími kučerami. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovni poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2024. Tieto nevyhnutné atribúty sú obklopené živelnou prírodou – skalami, oblakmi, stromami a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

V našej ponuke nájdete aj zberateľský album, do ktorého si môžete uložiť kompletnú dvanásťdielnu kolekciu mincí s postavami z ríše mýtov, legiend a fantasy.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76492-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Roman Šamiljan
Autor reverzu
Roman Šamiljan
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Česká mincovna
Loading...