Strieborná minca Mytologické postavy - Elf stand

Strieborná minca Mytologické postavy - Elf stand

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
júl 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
88,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mytologické postavy

Tretia strieborná minca Českej mincovne z  cyklu s názvom Mytologické postavy predstavuje ušľachtilého elfa.

Život vznešených elfov je úzko spojený s mágiou. Existujú v súlade s prírodou, ktorú si vážia nadovšetko, ale nechýba im cit pre umenie a remeslá. Bývajú dlhovekí či dokonca nesmrteľní, čo ovplyvňuje ich vzťah k obyčajným smrteľníkom. Niektorí sú domýšľaví, panovační a egocentrickí, iní sa neváhajú podeliť o svoju múdrosť a stáročia skúseností. Na pohľad sú vysokí a spanilí, s dlhými vlasmi a zašpicatenými ušami. Majú vycibrené zmysly, predovšetkým zrak a sluch, a ich svižné telá sú stvorené pre rýchly a tichý pohyb. Pri love a boji preferujú luky a len máloktorý šíp, ktorý vystrelia, minie svoj cieľ… Práve tak si dnes ľudia predstavujú bájnych elfov, a to predovšetkým pre románový epos Pán prsteňov z pera J. R. R. Tolkiena. Britský spisovateľ, ktorý je považovaný za otca fantasy literatúry, pritom vychádzal z germánskych povestí – inšpiroval sa najmä severskou mytológiou. V priebehu stáročí sa charakteristiky elfov divoko menili. Niektorí ľudia im pririekli ľudské proporcie a nadprirodzenú krásu, ďalší o nich zmýšľali ako o trpaslíkoch, škriatkoch či drobných vílach. Niekedy boli elfovia dobrotivými bytosťami, inokedy boli spájaní so škodlivou mágiiou…

Minca je dielom Romana Šamiljana, ktorý je nielen uznávaným sochárom, ale aj obdivovaným tetovačom. Jeho osobitý štýl charakterizujú dynamické ťahy a hypnotické pohľady, ktoré vyniknú na ľudskej koži aj v čistom striebre. Reverzná strana predstavuje elfa tak, ako ho poznáme zo súčasnej fantasy – s dlhými vlasmi, špicatými ušami a tulcom plným šípov. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovni poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2024. Tieto nevyhnutné atribúty sú obklopené živelnou prírodou – skalami, oblakmi, stromami a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

Kompletnú dvanásťdielnu kolekciu mincí s postavami z ríše mýtov, legiend a fantasy si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý rovnako nájdete v našej ponuke.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76506-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Roman Šamiljan
Autor reverzu
Roman Šamiljan
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Česká mincovna
Loading...