Strieborná minca Bohovia sveta - Svarog stand

Strieborná minca Bohovia sveta - Svarog stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
291,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Bohovia sveta

Ďalšia strieborná minca Českej mincovne z cyklu, ktorý pripomína starodávnych bohov z celého sveta, vzdáva hold Svarogovi.

Starí Slovania uctievali Svaroga ako prapôvodného nebeského tvorca
– otca všetkého stvorenia. Boh kováčstva, nebeského svetla, tepla a ohňa ukoval vo svojej vyhni Slnko a hviezdy, ale aj ďalších bohov, ktorí sa zrodili z rozžeravených iskier. Naši predkovia verili, že je Svarog spojený s ohňom v každom ľudskom príbytku, a preto bol aj ochrancom rodinného krbu. Obzvlášť si potrpel na usporiadané manželstvá – ako tvorca všetkých zákonov ľudského spoločenstva bol prísny a neoblomný a od žien aj mužov vyžadoval vernosť a monogamiu. Napriek tomu, že bol prvotným bohom Slovanov, mnoho toho o ňom nevieme. Snáď preto, že po namáhavej práci stvoriteľa prenechal miesto mladšej generácii bohov a odišiel na zaslúžený odpočinok…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra
Mgr. Art. Miroslava Hrica, Art.D., predstavuje Svaroga v podobe kováča. V rukách zviera dva typické atribúty – kladivo a Slnko. Slnečný kotúč, ktorý boh ukoval vnútri vulkánu, má podobu prastarého pohanského symbolu – slovanského kolovratu. Nad Svarogovou hlavou nájdete ešte svargu – jeho osobný znak, na ktorý nadväzujú prepletené ornamenty. Dekoratívne slovanské motívy nájdete aj na averznej strane mince, kde ich sprevádzajú ornamenty gréckeho, severského, keltského a egyptského pôvodu – averz je totiž spoločný pre celý ročník božských mincí. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho náležitosti – nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2022.

Veľkí bohovia sveta sú zvečnení na veľkých minciach – hmotnosť každej má 
päť trojských uncí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76081-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
155,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...