Strieborná minca Adam Peška proof

Strieborná minca Adam Peška proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
56,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Olympiáda Tokio

Na paraolympiáde v Tokiu získala česká výprava spolu osem medailí – dve zlaté, tri strieborné a tri bronzové. Zlatému paraolympionikovi Adamovi Peškovi vzdáva hold strieborná minca Českej mincovne.

Adam Peška
sa narodil ako úplne zdravý chlapec, ale po tom, ako začal mať problémy s pohybom, mu lekári diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu svalovú dystrofiu. Napriek tomu, že bol pripútaný na vozík, túžil športovať. Vtedy mu do života vstúpila boccia – paraolympijský šport podobný hre pétanque, ktorý je vhodný pre športovcov s najťažším postihnutím. Všetok svoj voľný čas začal venovať tréningu, pri ktorom mu bola veľkou oporou jeho mamička Ivana. „Každý hráč má šesť kožených loptičiek. Jeden má červené a druhý modré. Cieľom hry je umiestniť čo najviac loptičiek svojej farby k cieľovej bielej loptičke. Vo svojej kategórii na hru potrebuje šikmú rampu a športovú asistentku – to moja mamka, ktorá túto rampu podľa mojich pokynov nastavuje, kladie na ňu loptičky a ja ich pomocou tykadla na prilbe vypúšťam,“ vysvetľuje bojovník, pre ktorého bola účasť na paraolympiáde v Tokiu životným snom. Nakoniec sa nielen zúčastnil, ale zvíťazil. Celou súťažou prešiel bez porážky a ukázal, že má nervy zo železa, keď v dramatickom finále porazil skúsenejšieho gréckeho rivala a získal zlato.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Ludmily Kracíkovej, DiS, predstavuje boccistu s triumfálnym úsmevom na tvári a zlatou medailou na krku. Opis uvádza ADAM PEŠKA – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – BOCCIA. Športové mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii štátu Samoa, a preto ich averzná strana nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – štátny znak, meno a portrét kráľovnej Alžbety II., letopočet emisie 2021 a nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (WST).

Nenechajte si ujsť spomienku na jedinečný triumf českého športu!

Špecifikácia

Číslo
76235-711
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
1 WST
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
16 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...