Strieborná minca 200 Kč 2023 Jan Blahoslav stand

Strieborná minca 200 Kč 2023 Jan Blahoslav stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2023
Cena
29,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá je razená v kvalite štandard, pripomína 500. výročie narodenia Jana Blahoslava.

Biskupa Jednoty bratskej Jana Blahoslava môžeme považovať za predchodcu Jana Amosa Komenského. Jeho život bol naplnený pedagogickou službou, lebo zastával názor, že učenosť a vzdelanosť sú pre členov jeho cirkvi nevyhnutné. Staral sa o vzdelávanie kňazského dorastu a zaslúžil sa o vybudovanie tlačiarne, v ktorej pracoval na pedagogických, moralistických a ďalších spisoch. Jeho príručky sa zaoberali všetkými možnými náukami vtedajšej doby – gramatickou, rétorikou, poetikou či hudbou. Napísal prvý český šlabikár a jeho záujem o jazykové otázky bol na úžitok kazateľov aj prekladateľov. Blahoslavovým vrcholným dielom bol nepochybne preklad Nového zákona z hebrejčiny a gréčtiny do češtiny, ktorým sa stal vzorom pre preloženie zvyšných častí Písma. Súhrnné dielo, na ktorom pracovali najlepší odborníci Jednoty bratskej, potom vstúpilo do dejín ako Kralická Biblia…

Jan Blahoslav bol jedným z prvých Čechov a Moravanov, ktorí v 16. storočí nosili okuliare. Dioptrické sklá má aj na reverznej strane mince, ktorá je dielom medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odbornú komisiu Českej národnej banky oslovil najmä výtvarný súlad oboch strán mince, ktoré sú štylizované do podoby Blahoslavovej knihy Grammatica česká.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22309-750
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...