Strieborná minca 100 Kč 2024 Najvyššie štátne zastupiteľstvo proof

Strieborná minca 100 Kč 2024 Najvyššie štátne zastupiteľstvo proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2024
Emisný náklad
50000 ks
Cena
23,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborné mince Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 100 Kč predstavujú významné inštitúcie Českej republiky. Motívom prvej emisie, ktorá sa môže pochváliť špičkovou kvalitou proof, je Najvyššie štátne zastupiteľstvo.

Sústava štátnych úradov určených na zastupovanie štátu pri ochrane verejných záujmov je známa ako štátne zastupiteľstvo. Má hierarchickú štruktúru – najnižšie stojí okresné štátne zastupiteľstvo, potom nasledujú krajské a hlavné a na samom špici sa nachádza Najvyššie štátne zastupiteľstvo. Tento vrcholný úrad sídli v Brne a je riadený osobou najvyššieho štátneho zástupcu. Štátne zastupiteľstvo všeobecne plní rolu orgánu verejnej žaloby v trestnom konaní, pričom Najvyššie štátne zastupiteľstvo zastupuje obžalobu v trestnom dovolaní na Najvyššom súde. Ako verejný žalobca realizuje právo štátu na stíhanie osôb, ktoré sa mali dopustiť trestných činov, ale vykonáva aj celý rad ďalších úloh – dohliada na podriadené úrady, vybavuje podnety k sťažnostiam a vydáva výkladové stanoviská k jednotlivým zákonom.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom akademického sochára Zbyňka Fojtů, predkladá logo Najvyššieho štátneho zastupiteľstva a symboly spravodlivosti v podobe meča a váh. Averznej strane potom dominuje veľký štátny znak Českej republiky. Texty na oboch stranách uvádzajú NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZATUPITELSTVÍ, ČESKÁ REPUBLIKA, 100 Kč, 2024.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – sa razia v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22408-711
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
100 Kč
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
9 g
Priemer
29 mm
Balenie
Modré plastové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...