Strieborná medaila Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda víťazí proof

Strieborná medaila Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda víťazí proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Cena
79,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Latinské citáty

Hľadáte originálny darček pre niekoho, kto si cení pravdu? Potom je tu pre vás strieborná medaila Českej mincovne „Veritas vincit“ z voľného cyklu s názvom Latinské citáty.

Historické heslo
„Pravda víťazí“ je neodmysliteľne spojené s novodobou československou a českou štátnosťou. Jeho pôvod však siaha až do 15. storočia – do časov Jána Husa, ktorý sa preslávil ako jeden z otcov kresťanskej reformácie. Majster vo svojich vášnivých kázaniach a učených spisoch kritizoval svetskú nenásytnosť a mravný úpadok katolíckej cirkvi. V poukazovaní na pokrytecké praktiky mocných zašiel tak ďaleko, že bol označený za kacíra a upálený… Pravdu, za ktorú neváhal položiť život, považoval za najušľachtilejší ideál. „Hľadaj pravdu, počúvaj pravdu, uč sa pravde, miluj pravdu, bráň pravdu až do smrti, lebo pravda ťa vyslobodí,“ vyhlásil muž, ktorý veril, že „pravda víťazí nad všetkým“ – „super omnia vincit veritas“. O päť storočí neskôr si na jeho múdrosti spomenuli bojovníci za slobodu, ktorí boli v mnohom podobní stredovekým husitom. Keď sa v roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk vrátil do oslobodenej vlasti, dorazil s vlajkami s nápisom „Pravda vítězí“. Toto heslo sa stalo silným prvkom českej národnej identity a od roku 1920 je súčasťou prezidentskej štandardy.

Medailér
Mgr. Petr Horák venoval averznú stranu medaily heraldickému levovi, ktorý symbolizuje českú štátnosť. Reverzná strana potom pripomína upálenie majstra Jána Husa, ktorého postava je štylizovaná do tvaru husitského kalicha.

Medaila je uložená do
darčekového balenia. Jeho súčasťou je príloha, ktorá slovom a obrazom vysvetľuje pôvod latinského citátu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31757-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...