Strieborná medaila Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof
Strieborná medaila Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Kult osobnosti
Desiata strieborná medaila Českej mincovne z cyklu s názvom Kult osobnosti pripomína obdivovanú postavu Johna Fitzgeralda Kennedyho.
John Fitzgerald Kennedy sa narodil do prominentnej americkej rodiny. Mal sedem mladších súrodencov a jedného staršieho brata, do ktorého ambiciózni rodičia vkladali najväčšie nádeje. Potom však vypukla druhá svetová vojna a prvorodený Joseph, ktorý sa mal jedného dňa stať americkým prezidentom, zahynul v akcii. John, ktorý sa rovnako zúčastňoval bojov a ktorý sa v Pacifiku stal nefalšovaným vojnovým hrdinom, našťastie prežil a „zdedil“ kariéru, ktorá bola zamýšľaná pre jeho brata. Aj keď chcel byť spisovateľom alebo učiteľom, v politike sa našiel – stal sa kongresmanom a neskôr senátorom za Demokratickú stranu. Nomináciu na úrad viceprezidenta síce nezískal, ale nenechal sa odradiť a pustil sa do boja o najvyšší post. Vo voľbách tesne porazil Richarda Nixona a v roku 1961 sa stal 35. prezidentom Spojených štátov amerických – najmladšou zvolenou hlavou štátu v dejinách krajiny. K jeho víťazstvu prispeli nielen televízne debaty, ale aj krásna manželka Jackie. Vzťah prezidentského páru bol však búrlivý – Kennedy totižto prvú dámu neustále podvádzal. Medzi jeho početnými milenkami boli nenápadné stážistky aj svetoznáme krásky – napríklad Marilyn Monroe. Napriek súkromným aféram sa „JFK“ zaradil medzi prezidentov, ktorí najvýznamnejšie ovplyvnili tvár USA. V priebehu jeho mandátu došlo k invázii v Zátoke svíň, vyrástol Berlínsky múr, bola zažehnaná karibská kríza, odohrali sa prvé strety vojny vo Vietname a začali sa preteky o dobytie Mesiaca. Kennedy sa snažil spomaliť preteky v zbrojení a vystupoval proti šíreniu jadrových zbraní. Jeho ekonomické opatrenia odštartovali najdlhšie trvajúci ekonomický rozmach od druhej svetovej vojny. Navrhol plány na boj s chudobou a podnikal rázne opatrenia v oblasti rovnakých práv. Zapísal sa do svetových dejín, ale skutočnou legendou sa stal až pre svoju predčasnú smrť. Dodnes nie je jasné, kto a prečo naňho v roku 1963 spáchal atentát. Stál za streľbou Fidel Castro, Nikita Chruščov alebo snáď Kennedyho viceprezident Lyndon B. Johnson? Mala v politickej vražde prsty mafia, alebo CIA? To sa asi nikdy nedozvieme…
Averzná strana medaily, ktorá je dielom akademického sochára Jiřího Dostála, predkladá charakteristický portrét Johna Fitzgeralda Kennedyho doplnený o jeho meno a životné dátumy. „Reverznú stranu vodorovne pretína pás nápisu SVOBODA JE NEDĚLITELNÁ… Ide o silný začiatok Kennedyho citátu. Kompozícii zvisle dominuje Socha slobody. Na pozadí je voľne použitá vlajka USA,“ hovorí autor medaily.
Súčasťou každej medaily je špeciálna príloha, ktorá ponúka objektívny pohľad na Johna Fitzgeralda Kennedyho očami historika Pavla Kosatíka.