Strieborná medaila Kominár pre šťastie proof

Strieborná medaila Kominár pre šťastie proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2024
Cena
41,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Stretnúť kominára, ktorý by nám priniesol šťastie, je dnes stále ťažšie. So striebornou medailou Českej mincovne však budete mať jeho kúzlo stále pri sebe.

Keď oproti nám na ulici ide človek celý v čiernom, s bielou čiapkou a s tvárou špinavou od sadzí, šťastie máme na dosah ruky. Stačí, aby sme sa ho dotkli, alebo – pokiaľ sa hanbíme – sa v jeho blízkosti aspoň chytili za gombík… Ako vôbec povera, že kominári nosia šťastie, vznikla? Naši predkovia dobre vedeli, že kachle dobre hrejú len vtedy, keď je komín čistý – nielenže je potom doma teplo a lepšie sa varí, ale hlavne nehrozí otrava dymom či požiar. Niet preto divu, že ten, kto komín vyčistil, priniesol do domácnosti šťastie… Existuje však aj celý rad rozprávkových vysvetlení. Jedna povesť rozpráva o kominárovi, ktorý pracoval v Schönbrunne. Komíny na viedenskom zámku boli také veľké, že sa do nich vešal celý človek. Keď nimi kominár preliezal, náhodou započul zradcov, ktorí tajne chystali sprisahanie proti cisárovi. Našťastie sa mu podarilo nepozorovane vytratiť, varovať mocnára, a tak zachrániť jeho rodinu aj celú monarchiu. Iný príbeh potom rozpráva o kominárovi, ktorý stratil gombík. Na pomoc mu prišla žena, ktorá miesto toho našla mešec plný zlatých mincí.

Medailérka Eva Prousková, DiS., venovala averznú stranu medaily malému kominárikovi, ktorý má pri sebe všetko potrebné, aby mohol vyčistiť komín. Písmená O vo veselom nápise KOMINÍK PRO ŠTĚSTÍ majú podobu gombíkov. Reverzná strana potom predkladá poctivú kachľovú pec, pod ktorou si hovie mačka.

V našej ponuke nájdete aj kominársky talizman pre šťastie, na ktorý vyryjeme text podľa vášho priania.

Špecifikácia

Číslo
31991-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Eva Prousková, DiS.
Autor reverzu
Eva Prousková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
10 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...