Strieborná medaila 10 oz Bitka pri Lipanoch stand

Strieborná medaila 10 oz Bitka pri Lipanoch stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2024
Emisný náklad
300 ks
Cena
480,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Bitka pri Lipanoch bola rozhodujúcou udalosťou v dejinách českej krajiny. Toto tragické zavŕšenie husitských vojen pripomína strieborná pamätná medaila Českej mincovne.

V 14. storočí boli české krajiny na vrchole slávy. Vzdelanosť a kultúra len prekvitali a Praha sa stala centrom Európy. Potom však prišlo 15. storočie a s ním husitské vojny, ktoré slávne kráľovstvo priviedli na pokraj skazy. Zvonku sa do odbojnej krajiny valili križiacke výpravy, ale ich vyčíňanie bolo ničím v porovnaní s pätnástimi rokmi vnútorných búrok. Posledná a zároveň rozhodujúca bitka dlhotrvajúceho bratovražedného konfliktu sa odohrala v nedeľu 30. mája 1434 blízko stredočeskej dediny Lipany. Na jednej strane stáli poľné vojská husitských radikálov – táboritov a sirotkov. Proti nim sa postavila aliancia umiernených kališníkov a katolíkov. Aj keď radikálne krídlo malo lepšie pozície, bolo drvivo porazené. Uverilo totiž predstieranému ústupu nepriateľa, otvorilo vozovú hradbu, aby mohlo zaútočiť, a nechtiac tak vpustilo čakajúcu jazdu aliancie do svojho stredu. Medzi stovkami padlých bol aj sám vodca radikálov Prokop Holý – najvplyvnejší husitský politik, ktorý bol neformálnou hlavou celých revolučných Čiech. Ušetrení neboli ani radikálni zajatci, ktorých sa víťazi rozhodli hromadne upáliť. Bitka pri Lipanoch bola krvavá a nekompromisná, ale kráľovstvo nakoniec nasmerovala na cestu mieru. O dianí v krajine, kde vedľa seba rovnoprávne žili katolíci s husitmi, sa v nasledujúcich rokoch rozhodovalo spoločnou voľbou a vyvrcholením tohto zriadenia sa stala nevídaná vec – voľba kráľa…

Medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D., sa pri tvorbe averznej strany medaily inšpiroval kresbou Mikoláša Aleša a v reliéfe vyobrazil Prokopa Holého na čele husitskej deputácie. Opis uvádza BITVA U LIPAN – 30. 5. 1434. Reverzná strana medaily potom predstavuje husitských radikálov, ktorí z vozovej hradby pália na jazdu nepriateľskej aliancie.

Veľkej bitke vzdáva hold veľká medaila – hmotnosť striebornej razby je desať trojských uncí.

Špecifikácia

Číslo
31999-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
311 g
Priemer
75 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...