Strieb. slov. minca 10 eur 2023- 100.výročie-Začiatok pravidel. vysielania českoslov. rozhlasu stand

Strieb. slov. minca 10 eur 2023- 100.výročie-Začiatok pravidel. vysielania českoslov. rozhlasu stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2023

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 100. výročia začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu.

Dňa 18. mája 1923, v čase 20 hodín a 15 minút, začala pre Čechov Slovákov nová éra informovanosti a zábavy. Československo sa stalo len druhou európskou krajinou, kde sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie, pričom našich priekopníkov, ktorí sídlili v stane v pražských Kbeloch, predbehla len britská stanica BBC. V priebehu rokov sa vysielanie veľmi rýchlo rozvíjalo a okrem hudby, ktorá tvorila premiérový program, ponúklo spravodajstvo, šport, náučné programy aj rozhlasové hry. Rozhlas sa rýchlo rozmáhal aj na území Slovenska – v roku 1924 tu bolo registrovaných prvých dvadsať koncesionárov, v roku 1925 sa uskutočnilo prvé pokusné rozhlasové vysielanie a v roku 1926 začalo pravidelné vysielanie Radiojournalu z Bratislavy…

Medailér MgA. Miroslav Schovanec, DiS., venoval averznú stranu mince rozhlasovej technike – trojici ampliónov, mikrofónu a schémy frekvencie zvukového signálu. Reverzná strana potom predstavuje československé hranice a bratislavskú budovu Slovenského rozhlasu – obrátenú pyramídu, z ktorej vystupuje vysielač šíriaci rádiové vlny. Reliéf mince dotvára slovenský štátny znak, nominálna hodnota 10 EURO a texty ČESKOSLOVENSKÝ ROZHLAS, 1923, SLOVENSKO, 2023.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84365-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...