Séria štyroch strieborných mincí Dóm Westminster Abbey proof

Séria štyroch strieborných mincí Dóm Westminster Abbey proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
400 ks
Cena
206,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Voľný cyklus Českej mincovne, ktorý je venovaný slávnym svätostánkom, doposiaľ predstavil pražskú Katedrálu svätého Víta, parížsku katedrálu Notre-Dame a vatikánsku Baziliku svätého Petra. Štvrtá séria štyroch strieborných mincí vzdáva hold londýnskemu Westminsterskému opátstvu.

Westminsterské opátstvo
stojace na brehu rieky Temža je nemým svedkom slávnej britskej histórie, ktorá trvá tisíc rokov. Od Viliama Dobyvateľa v roku 1066 po Alžbetu II. v roku 1953 v ňom britskí panovníci kráčali v ústrety svojej korunovácii alebo svadbe a niektorí v ňom našli aj miesto svojho večného odpočinku. Spočívajú v ňom aj ostatky tritisíc veľkých osobností – rytierov, cirkevných hodnostárov, vedcov a umelcov. Pamiatka, ktorá sa oprávnene zaraďuje k najkrajším a najvýznamnejším budovám v Londýne, má rysy charakteristické pre niekoľko rôznych architektonických štýlov. Bazilika svätého Petra postavená v 11. storočí na prianie Eduarda III. bola v 13. storočí za vlády Henricha III. prestavaná na majestátnu katedrálu v gotickom slohu. Lomené oblúky smerujúce vysoko do neba, rozetové okná, farebné vitráže a elegantné vzperné oblúky, ktoré boli vtedy nesmierne módne, dodnes dýchajú stredovekou atmosférou. V 18. storočí pribudli na západnej strane katedrály ešte dve mohutné veže postavené v štýle ranej novogotiky.

Reverzné strany štyroch pamätných mincí, ktoré sú dielom medailérky
MgA. Terezy Eisnerovej, pripomínajú rôzne aspekty Westminsterského opátstva. Prvá razba predstavuje korunovačné kreslo kráľa Eduarda, ktoré nesie meno zakladateľa opátstva. Druhá razba, na ktorej je vyobrazené severné priečelie katedrály, oslavuje gotickú podobu opátstva. Tretia razba patrí svetoznámym literátom, ktorých ostatky spočívajú v takzvanom Rohu básnikov – vedľa sochy Williama Shakespeara sa skvejú mená Lord Byron, Rudyard Kipling, Lewis Carroll, Jane Austenová, Charles Dickens, Oscar Wilde a William Blake. Štvrtá razba pripomína našu stopu v dejinách Veľkej Británie – je inšpirovaná pamätníkom československých letcov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali v službách ostrovného kráľovstva. Averznej strane, ktorá je spoločná pre štvoricu mincí, je venovaná západnému priečeliu katedrály. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2022.

Séria štyroch mincí je uložená do elegantného etui.

Špecifikácia

Číslo
76133-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
64 g
Priemer
34 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...