Séria slov. euromincí 2020 Svetové vynálezy slovenských vynálezcov - Jozef Maximilián Petzval stand

Séria slov. euromincí 2020 Svetové vynálezy slovenských vynálezcov - Jozef Maximilián Petzval stand

Stav skladu
Skladom
Cena
30,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

I keď vám meno Jozef Maximilián Petzval možno nič nepovie, tomuto slovenskému učencovi vďačíme za mnoho moderných technológií. Zaslúžene mu preto patrí pamätná séria obežných euromincí z nového cyklu s názvom Svetové vynálezy slovenských vynálezcov.

Keď Jozef Maximilián Petzval študoval na levočskom gymnáziu, v štvrtej triede skoro prepadol z matematiky. Nikto si vtedy nepomyslel, že výpočtom zasvätí celý svoj život. Zaťal sa a vlastnou usilovnosťou sa dopracoval nielen k inžinierskemu diplomu, ale tiež k doktorátu z matematiky a štyridsať rokov učil matematiku na viedenskej univerzite. V samote domova potom vykonával najrôznejšie experimenty. Bol manuálne zručný – vynikal v brúsení skla a jemnej mechanike, a tak venoval zvláštnu pozornosť optike. Najprv skonštruoval Petzvalov objektív, ktorý umožňoval vyhotoviť dostatočne ostrý snímok len za niekoľko sekúnd a ktorý sa v niektorých typoch prístrojov používa dodnes. Ďalej navrhol konštrukciu osvetľovacích a premietacích prístrojov, krajinársky objektív pre veľkoformátové kamery, dvojoký ďalekohľad či divadelný ďalekohľad a zdokonalil mikroskop. Svojim vynálezom bohužiaľ nezaistil patentovú ochranu, a preto sa na ich praktickom využití obohatili iní. Meno Petzval však nezostalo zabudnuté…

V ucelenej sérii nájdete všetky platné obežné euromince, ktoré v roku 2020 vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica. Ide o nominálne hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c a 1 a 2 €, ktoré sú doplnené tematickým pamätným žetónom.

Komplet je uložený do špeciálneho blistra s prebalom.

Špecifikácia

Číslo
42015-080
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Ostatné
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
186,73 g
Česká mincovna
Loading...