Séria obežných mincí 2023 proof
Séria obežných mincí 2023 proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Ročníková séria obežných mincí ČR v kvalite proof
S obežnými mincami v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč sa Česi stretávajú takmer denne. Prejdú nespočetným množstvom ľudských rúk a medzi ich najdôležitejšie vlastnosti preto patrí odolnosť a trvanlivosť. Naše mince sú však okrem prostriedku výmeny tiež malými umeleckými dielami, a tak ich Česká mincovňa v spolupráci s Českou národnou bankou razí aj v chúlostivej kvalite proof, ktorá sa vyznačuje zrkadlovým leskom a urobí radosť každému zberateľovi. Komplet vychádza v roku 2023, keď si pripomíname 30. výročie vzniku Českej mincovne a českej meny.
Všetky mince majú svojich autorov. Premýšľali ste niekedy o tom, kto stojí za českým obeživom? Ide o štvoricu špičkových akademických sochárov:
● Mince s nominálnymi hodnotami 1 a 2 Kč pochádzajú z dielne Jarmily Truhlíkovej-Spěvákovej ( * 14. 11. 1940) – jej korunová minca národnú banku oslovila natoľko, že dvojkorunu spracovala už ako priamu zákazku bez vyhlásenia súťaže.
● Päťkoruna je dielom legendárneho výtvarníka Jiřího Harcubu (6. 12. 1928 – 26. 7. 2013) – ten pri jej tvorbe vyšiel z dizajnu svojich starších mincí, ktorými Česi a Slováci platili v časoch socializmu i federácie.
● 10 a 50 Kč mince spracoval Ladislav Kozák (31. 8. 1934 – 22. 7. 2007) – za bimetalovú obežnú mincu s naším najväčším nominálom potom dostal prestížne ocenenie pre najkrajšiu mincu sveta.
● Dvadsaťkorunáčka je dielom Vladimíra Oppla ( * 19. 1. 1953) – ten je okrem iného autorom Radu T. G. Masaryka, najkrajšej zlatej mince na svete, najväčšej zlatej mince v Európe a možno si ešte pamätáte jeho paťdesiathaliernik.
Komplet českého obeživa a ročníkom 2023 je v sérii doplnený o pamätnú medailu z rýdzeho striebra s motívom Přemysla Otakara II. Medailér Mgr. Petr Horák venoval jej averznú stranu sediacemu kráľovi, ktorého podobu inšpirovala socha na Prašnej bráne. Opis uvádza panovníkovo meno aj obdivný alias – PŘEMYSL OTAKAR II., KRÁĽ ŽELEZNÝ A ZLATÝ. Doplnkovými motívmi sú Přemyslove heraldické zvieratá a rozeta z kláštora Zlatá Koruna, ktorý kráľ založil. Reverzná strana medaily potom predkladá kráľove relikvie. Jeho lebku, ktorá bola rozťatá v bitke na Moravskom poli, pohrebnú korunu a latinský opis prevzatý z tohto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (tu sú kosti Otakara, slávneho piateho českého kráľa).
Šestica mincí je spolu s medailou uložená do celkom nového papierového balenia, ktorého súčasťou je certifikát pravosti vytlačený Státní tiskárnou cenin.