Sada pamätných mincí UK 2024 briliant

Sada pamätných mincí UK 2024 briliant

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
január 2024
Cena
50,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Britská mena je najstaršou stále používanou menou na svete a zároveň patrí k tým najrešpektovanejším. Kompletnú sériu kovových platidiel ostrovného kráľovstva roku 2024 predkladá kolekcia kráľovskej mincovne The Royal Mint.

Aká je úloha mincí? Pochopiteľne sú nástrojom výmeny, ale od najstarších čias slúžia aj ako symbol moci. História ponúka veľké množstvo príkladov – hneď po tom, ako na trón zasadol nový panovník, nechal vyrobiť nové obeživo, aby tak spečatil svoju vládu. Každý pohľad na mincu potom poddaným pripomenul, komu slúžia, a každý cudzinec hneď pochopil, čiu krajinu navštívil… Od dôb samoľúbych zvrchovaných vládcov uplynulo mnoho času, ale portréty sa objavujú aj na moderných platidlách. Keď mincu zdobí známa tvár predstaviteľa štátu, dodáva jej to prestíž a dôveryhodnosť. Britské mince po dlhé desaťročia niesli podobizeň Alžbety II., avšak kráľovná v roku 2022 odišla na večnosť. Od roku 2023 libry predkladajú portrét jej syna a nástupcu – kráľa Karola III. Nie je bez zaujímavosti, že podobu mincí ovplyvnila britská tradícia, ktorej korene siahajú až do 17. storočia. Táto zvyklosť hovorí, že sa profily panovníkov striedajú – pretože kráľovná hľadela vpravo, jej syn sa na minciach pozerá vľavo.

Mince v sérii obeživa sú venované faune a flóre rôznych častí Spojeného kráľovstva, a tak odrážajú osobný záujem Karola III., ktorý dbá na ochranu prírody. Jednotlivé reverzy nesú plcha (1 p), veveričku (2 p), dub (5 p), tetrova (10 p), mníška (20 p), lososa (50 p), včely (1 £) a ružu, narcis, bodliak a ďatelinu (2 £). Záverečné štyri rastliny symbolizujú štyri krajiny ostrovného kráľovstva – Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko. Sám kráľ, ktorý na prípravu mincí osobne dohliadal, sa potom objavuje na všetkých averzných stranách. Portrét z profilu obklopuje text CHARLES III DEI GRA REX FID DEF (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery).

Mince, ktoré sú uložené do spoločného balenia (v anglickom jazyku), boli vyrazené v kvalite „briliant“ – nikdy neboli v obehu, ktorý by ich mohol poškodiť, a ich reliéf je detailnejší než v prípade klasického obeživa.

Špecifikácia

Číslo
84533-010
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
54,19 g
Balenie
Blister
Česká mincovna
Loading...