Platinová investičná medaila - Barok - Bazilika svätej Markéty v Břevnove stand
Platinová investičná medaila - Barok - Bazilika svätej Markéty v Břevnove stand
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Stavebné slohy
Po románskom, gotickom a renesančnom umení sa na polkilogramových platinových medailách Českej mincovne objavuje barok, ktorý celý cyklus venovaný architektonickým slohom uzatvára.
Posledným univerzálnym a jednotným umeleckým štýlom celej Európy sa v 17. a 18. storočí stal barok. Premietlo sa do architektúry, výtvarného umenia, literatúry, divadla, hudby... a v súvislosti s ním sa často hovorí o „celostnom umení", ktoré stiera hranice medzi všetkými umeleckými a životnými prejavmi s cieľom vytvoriť jednotný spoločný účinok. V základných rysoch barok predstavoval rozšírenie a domyslenie renesančných umeleckých tendencií. Zároveň však bol ich popretím, pretože sa stal súčasťou obrody kresťanstva, ktorá prišla s víťazstvom protireformácie. Sloh mal vyvolávať pocity pokory a oddanosti k Bohu, čoho bolo dosahované mohutnosťou, veľkoleposťou, dynamikou, dramatickosťou a ozdobnou nádherou. Aj keď tento prístup vyjadroval nadradenosť moci katolíckej cirkvi a absolutistických panovníkov nad poddanými, barok bol prijatý všetkými vrstvami obyvateľstva pre svoju zrozumiteľnosť, citovú vrelosť, mysticizmus a veľkoleposť - ako protipól chladnej a rozumovej strohosti renesancie.
Medailér Mgr. A. Jan Hásek si ako zástupca barokovej architektúry na našom území vybral Baziliku svätej Margity z Antiochie v Břevnove, ktorá je dominantou břevnovského kláštora a ktorú vybudoval preslávený staviteľ Kryštof Dientzenhofer.
Emisný náklad platinovej medaily je len 12 kusov. Súčasťou každej medaily sú špeciálne certifikáty pravosti a sprievodná knižočka s textom PhDr. Kataríny Nory Novákovej, Ph.D., ktorá bližšie predstavuje barok aj výnimočnú českú stavbu.