Pamätná minca Jej Veličenstvo kráľovna Alžbeta II. UK 2022 brilliant

Pamätná minca Jej Veličenstvo kráľovna Alžbeta II. UK 2022 brilliant

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2022
Cena
28,80 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Pamätná minca britskej kráľovskej mincovne The Royal Mint je pietnou spomienkou na kráľovnú Alžbetu II. a zároveň oslavou kráľa Karola III. 

Alžbeta II. naposledy vydýchla v požehnanom veku 96 rokov. Pre väčšinu Britov predstavovala pevný symbol monarchie a nemennú konštantu. Veď na tróne strávila celých 70 rokov. V britskej verejnosti sa začali miešať protichodné pocity – ako sa čo najdôstojnejšie rozlúčiť s milovanou kráľovnou a ako súčasne osláviť nástup nového kráľa, ktorým sa stal Karol III. Alžbetin syn dlho hľadal cestu k britskej verejnosti a vlastne aj ku svojej matke, ktorá sa ujala vlády veľmi mladá, a tak na potomka nemala dostatok času. Ich rodinný vzťah sa zlepšil až v posledných desaťročiach. Alžbeta sa na Karola v mnohom spoliehala a on jej dôveru nesklamal. Rovnako tak sa zaviazal, že nesklame dôveru svojich poddaných. Pôjde v stopách milovanej panovníčky, ale do štátneho zriadenia, ktoré existuje celých tisíc rokov, vnesie viac emócií, citov a otvorenosti…

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je venovaná Alžbete II., predstavuje dva portréty kráľovnej, ktoré od seba delí 70 rokov na tróne. Kompozícia reverzu z ateliéru výtvarníka Johna Bergdahla dotvára kráľovnin monogram, latinský opis ELIZABETH REGINA (kráľovná Alžbeta) a životné letopočty 1926 – 2022. Averzná strana mince je potom vôbec po prvýkrát v histórii venovaná kráľovi Karolovi III. Jeho oficiálny portrét, ktorý je dielom sochára Martina Jenningsa, je obklopený textom CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery), nominálnou hodnotou 5 POUNDS (GBP) a rokom emisie 2022.

Nie je bez zaujímavosti, že v obehu je aktuálne 27 miliárd britských mincí s podobizňou Alžbety II. na averznej strane. Tie zostanú aj naďalej zákonným platidlom, ale budú postupne vyraďované a nahradzované mincami s portrétom Karola III.

Špecifikácia

Číslo
84495-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...