Pamätná minca Buckinghamský palác UK 2024 brilliant

Pamätná minca Buckinghamský palác UK 2024 brilliant

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
marec 2024
Cena
20,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Britská mincovňa The Royal Mint pravidelne vzdáva hold symbolom ostrovnej monarchii. Na pamätnej minci preto nemôže chýbať preslávený Buckinghamský palác.

V roku 1703 si vojvoda z Buckinghamu nechal postaviť dom v londýnskom Westminsteri. Jeho syn potom túto rezidenciu predal kráľovi Jurajovi III., ktorý ju chcel využívať na súkromné účely. Následník trónu Juraj IV. sa však rozhodol, že ju nechá premeniť na honosnejšie sídlo. Tak sa zrodil Buckinghamský palác, ktorý je od roku 1837, keď sa vlády ujala kráľovná Viktória, oficiálnym sídlom britských panovníkov. Jeden z posledných fungujúcich kráľovských palácov na svete je dodnes miestom, kde sa konajú akcie štátneho významu, kde sú vítané hlavy štátu a kde sa Briti zhromažďujú v hodinách smútku či radosti. Najväčšia kráľovská pracovňa sveta je synonymom pre ostrovné kráľovstvo, a preto je aj veľkou turistickou atrakciou. Máloktorý návštevník Londýna si nechá ujsť tunajšie striedanie stráží. Získať pozvánku na záhradnú slávnosť, audienciu či recepciu je obrovská pocta pre niekoľko málo vyvolených, ale vo vybraných mesiacoch si kráľovské interiéry môžu prezrieť aj obyčajní ľudia. Komnaty, sály, galérie či koniareň, ktoré sú za normálnych okolností neprístupné, ohromujú a budia úžas…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom výtvarníka Henryho Graya, predkladá verne spracované priečelie Buckinghamského paláca orámované ozdobnými ornamentmi. Na streche hrdo veje kráľovská štandarda, ktorá oznamuje prítomnosť panovníka. Averzná strana mince je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľa Karola III., textu CHARLES III D G REX F D (Karol III., z Božej milosti kráľ, ochranca viery), nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP) a roku emisie 2024.

Pamätná minca vyrazená z bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia, ktoré slovom a obrazom rozpráva jej príbeh (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84542-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...