História českých mincí - Lucie Seifertová - replika toliara stand

História českých mincí - Lucie Seifertová - replika toliara stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2020

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

História českých mincí

Piata replika z cyklu „História českých mincí" vás zoznámi s príbehom povestného strieborného toliara, od ktorého vzniku uplynulo v roku 2020 rovných 500 rokov. 

Keď bolo v tichom údolí 
Krušných hôr v západných Čechách objavené rozprávkové bohatstvo striebornej rudy, písal sa rok 1512. Rovnako ako o dvesto rokov skôr v Kutnej Hore aj tu zavládla strieborná horúčka.  A rovnako ako groš z kutnohorského striebra sa aj strieborný toliar z Údolia svätého Jáchyma stal svetoznámym...  Striebro sa našlo na panstve Šlikovcov a podľa zákona malo patriť kráľovi. Gróf Štefan Šlik si však všetko striebro ponechal, od roku 1520 z neho razil svoje vlastné      mince a navyše na ne umiestnil erb svojho rodu, čo bola drzosť, aká vo svete nemala obdobu. Chudobného kráľa Ľudovíta Jagelovského vtedy nikto nebral vážne ... Jáchymovské bohatstvo bolo nesmierne.  Strieborné balvany s hmotnosťou až 100 kilogramov nájdené takpovediac pod povrchom neboli ničím výnimočným. Aby sa k nim baníci dostali, rozpálili skalu , potom ju prudko schladili a zem popraskala. Tomuto postupu sa hovorilo krušení a Krušné hory tak získali svoje meno. Vyťažené striebro bolo veľmi kvalitné a rovnako kvalitné boli aj toliare, ktoré sa z neho razili. Vznikli ich milióny, ale väčšina z nich bola v krajinách, ktoré nemali vlastné zdroje striebra, roztavené a použité na razenie cudzích mincí. Ich skomolený názov potom dal meno doláru, ktorý sa dodnes používa na celej planéte.     

Replika 
šlikovského toliara, ktorú spracoval akademický sochár Jan Lukáš, je rovnako ako jej historická predloha vyrazená zo striebra.

Razba je vsadená do 
ilustrovaného priestorového leporela. V nezameniteľnom podaní Lucie Seifertovej sa dozviete množstvo zaujímavostí o pôvode toliarov aj o tom, ako sa rozšírili do celého sveta. Nezabudnite, že kompletný sedemdielny cyklus replík historických mincí si môžete uložiť do praktického zberateľského boxuEmisný náklad jednotlivých replík nie je limitovaný.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31438-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
10 g
Priemer
30 mm
Balenie
Leporelo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...