História českých mincí - Lucie Seifertová - replika dúhovky stand

História českých mincí - Lucie Seifertová - replika dúhovky stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2018
Cena
50,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Premýšľate, ako do tajov numizmatiky zasvätiť malých zberateľov? Česká mincovňa a Česká numizmatická spoločnosť pre vás pripravili mimoriadny projekt, ktorý hravou, a napriek tomu náučnou formou predstaví kľúčové medzníky mincovníctva na našom území. Podoba zberateľského cyklu je dielom spisovateľky a ilustrátorky Lucie Seifertovej. Ak poznáte jej úspešné „Dejiny udatného českého národa", či už v knižnej alebo v televíznej podobe, máte jasnú predstavu, na čo sa môžete tešiť. Čakajú na vás humor, zveličenie a nepreberné množstvo historických perličiek.

Všetky repliky budú vyrobené zo striebra a pokovované tak, aby ich vzhľad zodpovedal predlohe.

S prvou razbou z cyklu „História razby mincí" sa pozriete do časov, keď v strednej Európe žili starovekí Kelti, ktorí vášnivo milovali boj, bohov, šperky, obchodovanie a hlavne zlato, z ktorého razili takzvané dúhovky .

Medzi 4. a 1. storočím pred Kristom žili na našom území Bójovia. Patrili do kmeňa Keltov, ktorý ovládal územie siahajúce od dnešného Španielska až po Malú Áziu. Svoje meno Bójovia získali podľa hrôzy, ktorú šírili, keď sa vrhali do bitiek. Ako žoldnierov si ich preto najímali antickí Gréci a za krvavú službu im platili zlatými mincami. Kelti, ktorí boli dovtedy zvyknutí vymieňať tovar za tovar, si tento prevratný vynález rýchlo obľúbili. Prvé keltské mince boli kópiami tých gréckych a boli na nich olympské bohyne, ale postupne sa na nich začala objavovať keltská symbolika. Tieto „statéry" - miskovité razby pripomínajúce mušľu - sa stali prvými mincami u nás a do všeobecného povedomia vstúpili ako „dúhovky". Prečo? Keď Keltom hrozilo nebezpečenstvo, svoje bohatstvo ukryli pod zem. Na niektoré poklady sa však zabudlo, a tak zostali pochované stovky rokov. Dážď potom odkryl hlinu, zlaté mince sa zaleskli a ľudia uverili, že ich priniesla dúha...

Replika dúhovky vyrobená z pozláteného striebra je vsadená do ilustrovaného priestorového leporela. V nezameniteľnom podaní Lucie Seifertovej sa dozviete množstvo zaujímavostí o Keltoch, pre ktorých bola razba mincí odbornou, prísne stráženou až posvätnou záležitosťou.

Kompletný sedemdielny cyklus replík historických mincí si môžete uložiť do atraktívneho zberateľského boxu. Emisný náklad jednotlivých replík nie je limitovaný.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31411-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Ludmila Kodytková
Autor reverzu
Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Pokovaná Au
Áno
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
3 g
Priemer
15 mm
Balenie
Leporelo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...