Dukát ČR 2024 - Blanícki rytieri proof

Dukát ČR 2024 - Blanícki rytieri proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
január 2024
Emisný náklad
300 ks
Cena
430,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2024 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold nadprirodzeným ochrancom českej krajiny. Reliéf zlatého dukáta pripomína povesť o blanických rytieroch.

Kdesi dávno sa na vrchu Blaník odohrala nerovná bitka. Odvážni Česi bojovali statočne, ale nakoniec podľahli cudzej presile a padli do posledného muža. Ich telá však záhadne zmizli. Povesť hovorí, že sa udatní rytieri prepadli do hory, kde spia a čakajú, až príde ich chvíľa, aby sa pomstili. Na Blaníku sa od tých čias diali podivné veci. Miestni počuli bubnovanie, trúbenie, vojenské povely a erdžanie koní. Niektorí ľudia tu dokonca úplne zmizli. Keď sa po rokoch znovu objavili, rozprávali, že sa stratili vo vnútri skaly, kde uvideli rytierov v plnej zbroji – pripravených vyraziť na pomoc, až bude s českou krajinou najhoršie. Do bitky ich povedie samotný svätý Václav. Spoločne sa postaví nepriateľom a bezpochyby je zaženú…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., venovala averznú stranu dukáta trojici rytierov v plnej zbroji. Ich štít predkladá českého leva a v pozadí za nimi sa vypína vrch Blaník. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom nesie heraldické zvieratá českých krajín – leva a dve orlice.

Pamätná razba vychádza v náklade majúcom len 300 kusov a rešpektuje špecifikácie definované preslávenými svätováclavskými dukátmi. Zlatý dukát nie je len prírastkom do zbierky, ale aj tradičným darčekom – napríklad ku krstu alebo ku svadbe.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31949-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
19,75 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...