Darčekové mince a medaily

Mince slúžili od nepamäti ako platidlo a medaily ako pripomienka významných udalostí. Ich atraktivita daná umeleckým spracovaním a hodnota spočívajúca v obsahu drahého kovu z nich však zároveň urobili nevšedné darčeky, ktoré zaručene prekvapia a potešia.

Emitent

Rozdiel medzi darčekovými mincami a medailami spočíva v subjekte, ktorý ich vydáva. Emitentom (vydavateľom) mincí je zo zákona štát - v prípade darčekových mincí Českej mincovne ide o tichomorský ostrov Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava licenciu na razbu vlastných platidiel. Emitentom medailí potom býva spravidla súkromný podnik, akým je napríklad Česká mincovňa.

Náležitosti emitenta

Darčekové medaily nie sú legálnym platidlom, a tak nemajú ani žiadne zákonom predpísané náležitosti. To sa však netýka mincí - Averzné strany darčekových mincí Českej mincovne obsahujú portrét panovníčky Spoločenstva národov Alžbety II. spolu s názvom štátu (vydávané do roku 2022) alebo štátnym znakom ostrova Niue (vydávané v roku 2023). Ďalšími prvkami averzu sú rok vydania a nominálna hodnota vyjadrená v novozélandských dolároch (NZD – ostrov je voľne spojený s Novým Zélandom). Nominálna hodnota predstavuje sumu, ktorú vlastník mince dostane v prípade, keď požiada o jej výmenu v centrálnej banke, ktorá garantuje spätný odkup mincí. Nejde o predajnú cenu - tá je pri darčekových minciach vďaka použitému drahému kovu a špičkovému spracovaniu oveľa vyššia.

Náklad

Aby sa dostalo všetkým záujemcom, býva emisný náklad darčekových medailí neobmedzený. V prípade darčekových mincí, ktorých náklad musí byť z licenčných dôvodov limitovaný, je potom dostatočne vysoký - v počtoch stoviek až tisícov kusov.

Kov

Darčekové mince a medaily sa razia zo zlata a striebra. Ich rýdzosť, teda obsah drahého kovu, je maximálna - v prípade striebra „999/1000", pri zlate potom „999,9 / 1000". Výnimkou sú darčekové medaily klasifikované ako zlaté dukáty, ktorých rýdzosť je s ohľadom na historickú tradíciu odlišná. Rýdzosť každého produktu je možné zistiť pomocou sprievodného certifikátu pravosti. Mince potom v niektorých prípadoch nesú ešte príslušné rýdzostné číslo a medaily sú vždy opatrené zodpovedajúcou puncovou značkou, ktorá je súčasťou ich reliéfu.

Dukáty a toliare

Slovom dukát sa označuje zástupca skupiny historických mincí razených a používaných na území Českej republiky od 14. storočia. Rovnaké meno dostávajú aj moderné medaily Českej mincovne, ktorých technické špecifikácie a podoba sú týmito dobovými platidlami inšpirované. Obsahujú 3,49 g dukátového zlata s rýdzosťou 986/1000. Rovnaké je to pri darčekových toliaroch - súčasných strieborných medailách inšpirovaných historickými striebornými mincami zo 16. storočia.

 Vyhotovenie

Darčekové mince a medaily Českej mincovne sú razené v kvalite „proof". Ide o razby vyrobené pomocou špeciálnych leštených razidiel so zrkadlovo lesklou plochou a matným reliéfom (na produktových fotografiách býva tento efekt znázornený tmavým odleskom). Vybratie z ochranného obalu razbu kvality proof znehodnotí - vystaví ju totiž dotyku, oxidácii a ďalším nežiaducim vonkajším vplyvom.

Personifikácia

Vybrané darčekové medaily majú na jednej strane razený reliéf a na druhej strane prázdny priestor určený na tzv. personifikáciu - teda vyryté venovanie v podobe textu, obrazca alebo dokonca fotografie priamo na medailu. Pri rytí sa na rozdiel od technológií frézovania alebo gravírovania neodoberá žiaden materiál, a tak nedochádza k úbytku drahého kovu personifikovanej medaily.

Cieľová skupina

Témou darčekových razieb sú predovšetkým významné okamihy v živote človeka, ktoré si zaslúžia mimoriadnu pozornosť. Medaily a mince môžu byť venované novonarodeným bábätkám, novomanželom, absolventom, k narodeninám, z lásky, pre šťastie či len tak pre radosť.

Česká mincovna
Loading...