Zlatý dukát Národní hrdinovia - Karel Hašler proof

Zlatý dukát Národní hrdinovia - Karel Hašler proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Záverečný zlatý dukát Českej mincovne z cyklu s názvom Národní hrdinovia pripomína Karla Hašlera, ktorý za svoje neskrývané vlastenectvo zaplatil životom.

Karel Hašler
pochádzal z robotníckej rodiny a vyučil sa za rukavičkára, ale rýchle sa rozhodol, že svoj život zasvätí umeniu. Jeho umelecký talent bol vskutku všestranný – stal sa pesničkárom, textárom, skladateľom, spisovateľom, hercom, scenáristom, dramatikom a režisérom. Vďaka vystupovaniu v pražských kabaretoch bol obletovanou hviezdou prvorepublikového šoubiznisu, ale zároveň pôsobil ako charakterový herec Národného divadla. Nemému filmu prepožičal svoj umiernený herecký prejav bez okázalých gest a v zvukovej ére pre zmenu na plátne spieval. Bolo to práve na filmovom pľaci, kde Karla Hašlera zatklo gestapo. Nacistických okupantov totiž dlho provokoval politickou satirou a pesničkami, v ktorých dával najavo svoju lásku k vlasti. Z koncentračného tábora Mauthausen sa už pražský pesničkár nevrátil. Po tom, čo mu surový dozorca zmrzačil nohu, nebol schopný nastúpiť do práce, a tak bol za trest priviazaný k stoličke pod ľadovou sprchou. Na následky mučenia, vyčerpania a neliečených chorôb vo veku šesťdesiatdva rokov zomrel. Jeho pesničky však žijú dodnes…

„Lícovej strane dukáta dominuje
portrét Karla Hašlera v klobúku, s bodkovanou kravatou. Vľavo od neho je vo voľnom popise umiestnený text KAREL, PRAHA 1879, na ktorý nadväzuje text v pravej časti HAŠLER, UMUČEN 1941 MAUTHAUSEN, hovorí akademický sochár Jiří Dostál. „Stred rubovej strany vyplňuje časť verša s Hašlerovým posledným odkazom – VY ČECHY KRÁSNÉ, TY PRAHO MOJE, BUDETE ŽÍT, JÁ UMÍRÁM. V dolnej časti sa text písaný voľnou kurzívou dotýka vyproofovaného obrysu Hradčian ponárajúcich sa do notovej osnovy. Kompozícia je zovretá štyrmi »nepríjemnými« segmentmi, ktoré pripomínajú hákový kríž,“ dodáva autor dukáta.

Dukát je zasadený do
výpravného balenia – knižky, ktorá obsahuje odborný text historika PhDr. Petra Kouru, Ph.D.  Nezabudnite, že kompletnú sériu pätnástich dukátov s devätnástimi národnými hrdinami si môžete uložiť do praktického zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31351-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...