Zlatý dukát národní hrdinovia - Josef Toufar proof
Zlatý dukát národní hrdinovia - Josef Toufar proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Národní hrdinovia
Po Josefovi Štemberkovi sa v cykle Českej mincovne Národní hrdinovia objavuje ďalší páter. Zlatý dukát vzdáva hold Josefovi Toufarovi.
Keď po februári 1948 upevňovala komunistická strana v Československu svoju moc, jeden z jej úderov smeroval proti rímskokatolíckej cirkvi, ktorú komunisti - aj napriek jej sociálnemu programu - považovali za ideového nepriateľa. Postupne internovali biskupov, uväznili rad kňazov, zrušili cirkevné rády a ich členov uzavreli v špeciálnych táboroch. Cirkev vykresľovali ako nepriateľské hniezdo a expozitúru západných spravodajských služieb a v neposlednom rade poslali niekoľko kňazov na základe vykonštruovaných obvinení na šibenicu... Ako zámienka na ťaženie proti cirkvi poslúžila udalosť, ktorá sa odohrala 11. decembra 1949 v dedinke Číhošť na Českomoravskej vysočine - niekoľkokrát sa tu pohol kríž umiestnený na hlavnom oltári kostola. Táto udalosť, ktorá ešte nie je úplne vysvetlená, osudovo zasiahla do života obľúbeného číhošťského farára Josefa Toufara. Správa o tom , čo sa odohralo pri jeho bohoslužbe, sa rýchlo šírila a lákala zástupy pútnikov vrátane vatikánskeho diplomata. Pre komunistov začala udalosť získavať nebezpečný medzinárodný rozmer, a tak sa rozhodli aj Toufara a s ním aj celú cirkev zdiskreditovať. Páter bol zatknutý, brutálne vypočúvaný a nútený, aby sa priznal k skonštruovaniu mechanizmu, prostredníctvom ktorého mal krížom v číhošťskom kostole na diaľku pohybovať. Vládnuca strana si priala usporiadať monštruózny politický proces, v ktorom by verejne odhalila špiónov „zradného Vatikánu", ale Štátnej bezpečnosti sa Toufarovo umelé priznanie nedarilo získať ani použitím fyzického násilia. Mučenie nakoniec dobrého pátra pripravilo o život. Meno Josefa Toufara malo byť zabudnuté, ale nestalo sa tak a snáď sa už čoskoro dočká blahorečenia ...
„Kompozícii lícnej strany dominuje portrét Josefa Toufara inšpirovaný fotografiou , na ktorej sústredený farár, s mierne sklopeným zrakom, odchádza zo svojho rodného domu na svoju prvú svätú omšu. Vyproofovaný opis uvádza „ZA HLASEM TVÝM JSEM, PANE, ŠEL“ - časť motta, ktoré si Toufar k tomuto významnému dňu zaznamenal do »modrého zošítku«. V pozadí vpravo je umiestnený kríž. Nápis vľavo sa skladá z miesta a roku narodenia pátra ARNOLEC 1902, krstného mena JOSEF a písmená P. , ktoré je skratkou jeho titulu. Priezvisko TOUFAR, rozprestreté od ramena k hrudi, symbolizuje veľkosť a pevnosť hrdinovej viery," vysvetľuje akademický sochár Jiří Dostál. „Matnej rubovej strane dominuje kríž s textom 672 HODIN MUČENÍ KOMUNISTICKOU ZVŮLÍ KE SMRTI †1950 PRAHA. V pozadí je vyproofovaný šikmo naklonený kríž pripomínajúci udalosť, ku ktorej došlo počas Toufarovej kázne v Číhošti. Zdvihnutá vlna s textom „POHŘBEN V ČÍHOŠTI 2015“ pripomína tvar schránky s Toufarovými pozostatkami, ktoré sú uložené v miestnom chráme," dodáva autor dukáta.
Dukát je zasadený do výpravného balenia v podobe knižky, ktorá obsahuje odborný text historika PhDr. Petra Kourou , Ph.D. Nezabudnite, že svoju kolekciu Národných hrdinov si môžete uložiť do praktického zberateľského albumu.