Zlatý dukát ku krstu s venovaním proof

Zlatý dukát ku krstu s venovaním proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
január 2017
Cena
438,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Svätý krst je pre veriaceho významnou udalosťou, pri ktorej sa stáva Božím dieťaťom. Od dávnych čias je zvykom ho na tejto ceste sprevádzať vzácnym darčekom - napríklad zlatým dukátom od Českej mincovne s vyrytým venovaním.

Iniciačná sviatosť krstu je obrad, ktorého podstatou je očistenie človeka od hriechu pomocou vody, ale symbolizuje aj smrť a vzkriesenie spolu s Ježišom Kristom. Pokrstený - teda znovuzrodený - človek preto dostáva nové meno, ktoré vyjadruje nový život v kresťanskej viere. Stalo sa zvykom, že vedľa nového mena pokrstený dostáva tiež darček - v histórii mu kmotríček či kmotrička venovali spravidla mincu či medailu z drahého kovu a venovať mu ju môžu aj teraz.   

Averzná strana zlatého dukáta patrí symbolickému vyobrazenia aktu krstu - hrdá matka drží svoje dieťa oblečené do sviatočnej košieľky a kňaz mu vysluhuje krst. Autorom výtvarnej podoby averzu je významný rytec Nikolay Baltaev (možno poznáte jeho syna Asamata , talentovaného medailéra, ktorý sa preslávil množstvom realizácií pre Českú mincovňu aj Českú národnú banku). Reverzná strana dukáta potom vedľa ozdobného motívu vytvára priestor pre vašu fantáziu - vyryjeme na ňu text podľa vášho želania, napríklad meno pokrsteného a dátum krstu či osobné venovanie.  

Vaše venovanie spolu s osobnými údajmi pokrsteného môžete vpísať aj do darčekového balenia v podobe elegantného leporela s prebalom.

Špecifikácia

Číslo
31201-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Nikolay Baltaev
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Papierový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...