Zlatý dukát Kominár pre šťastie s venovaním proof

Zlatý dukát Kominár pre šťastie s venovaním proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
marec 2024
Cena
438,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Stretnúť kominára, ktorý by nám priniesol šťastie, je dnes stále ťažšie. So zlatým dukátom Českej mincovne, na ktorý vyryjeme text podľa vášho priania, však budete mať jeho kúzlo stále pri sebe.

Keď oproti nám na ulici ide človek celý v čiernom, s bielou čiapkou a s tvárou špinavou od sadzí, šťastie máme na dosah ruky. Stačí, aby sme sa ho dotkli, alebo – pokiaľ sa hanbíme – sa v jeho blízkosti aspoň chytili za gombík… Ako vôbec povera, že kominári nosia šťastie, vznikla? Naši predkovia dobre vedeli, že kachle dobre hrejú len vtedy, keď je komín čistý – nielenže je potom doma teplo a lepšie sa varí, ale hlavne nehrozí otrava dymom či požiar. Niet preto divu, že ten, kto komín vyčistil, priniesol do domácnosti šťastie… Existuje však aj celý rad rozprávkových vysvetlení. Jedna povesť rozpráva o kominárovi, ktorý pracoval v Schönbrunne. Komíny na viedenskom zámku boli také veľké, že sa do nich vešal celý človek. Keď nimi kominár preliezal, náhodou započul zradcov, ktorí tajne chystali sprisahanie proti cisárovi. Našťastie sa mu podarilo nepozorovane vytratiť, varovať mocnára, a tak zachrániť jeho rodinu aj celú monarchiu. Iný príbeh potom rozpráva o kominárovi, ktorý stratil gombík. Na pomoc mu prišla žena, ktorá miesto toho našla mešec plný zlatých mincí.

Medailérka Eva Prousková, DiS., venovala averznú stranu dukáta malému kominárikovi, ktorý má pri sebe všetko potrebné, aby mohol vyčistiť komín. Reverzná strana potom predkladá prázdny priestor na vyrytie textu obklopený srdiečkom, štvorlístkom a dvomi gombíkmi.

Vyrytý citát, osobný odkaz, meno alebo napríklad dátum narodenia urobí zo zlatého dukáta jediný originál na celom svete.

Špecifikácia

Číslo
31990-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Eva Prousková, DiS.
Autor reverzu
Eva Prousková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...