Zlatý dukát k narodeniu dieťaťa 2021 s venovaním proof

Zlatý dukát k narodeniu dieťaťa 2021 s venovaním proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Zlatý peniaz pre šťastie dávali novorodeným deťom do kolísky už naši predkovia. Nešlo o len taký hocijaký peniaz, ale o slávny dukát. Na tento krásny zvyk nadväzuje Česká mincovňa razbou dukáta k narodeniu dieťaťa.

Dukátové razby
majú v Čechách dlhú tradíciu. Ako prvý u nás začal raziť zlaté mince (vtedy ešte nazývané florény) Ján Luxemburský, na ktorého nadviazal otec vlasti Karol IV. Jeho české dukáty boli v obehu niekoľko storočí. V modernej ére na ne potom nadviazali československé a svätováclavské dukáty. Pre svoju krásu a predovšetkým hodnotu sa stali osvedčeným darčekom, ktorý bábätko dostávalo, aby v živote netrpelo nedostatkom. Po druhej svetovej vojne sa na dukáty do zavinovačky takmer zabudlo, ale Česká mincovňa sa túto tradíciu rozhodla oživiť razbou vlastných zlatých dukátov určených priamo pre príležitosť narodenia dieťaťa. Krása a hodnota zlata zostali a pridala sa k nim ešte nevyčísliteľná osobná hodnota v podobe vyrytého venovania.

Podoba dukáta pre rok
2021 je dielom medailéra Petra Patku, DiS. Averzná strana je venovaná dvojici roztomilých bábätiek, ktorú dopĺňa srdiečko a opis DUKÁT K NAROZENÍ DÍTĚTE 2021. Po obvode reverznej strany potom nájdete koráliky, do ktorých sú vpísané znamenia zverokruhu. Tento reliéf vymedzuje priestor na vyrytie textu, ktorý môže mať podobu osobného odkazu, mena, dátumu narodenia… – fantázii sa medze nekladú. Jediným limitom je rozsah textu: 3 riadky po 10 znakoch vrátane medzier.

Emisia je uložená do elegantného
darčekového balenia, ktoré rovnako ako dukát môžete prispôsobiť svojim predstavám. Obsahuje priestor na vpísanie údajov o bábätku a venovanie i na vloženie fotografie.

Špecifikácia

Číslo
31532-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Bílý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...