Zlatý 100dukát Vladislava II. stand

Zlatý 100dukát Vladislava II. stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2012
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Vladislav II. (cca 1110 - 18. januára 1174), najstarší syn Vladislava I. a Richenzy z Bergu, bol od roku 1140 český knieža a od roku 1158 do roku 1172 druhý český kráľ z rodu Přemyslovcov.
Dlhá Vladislavova vláda priniesla českým krajinám nemalý rozkvet. Jeho rodinné a politické styky so zahraničím otvorili cestu bohatým kultúrnym vplyvom, ktoré prichádzali do Čiech zo západu. Na počiatku Vladislavovho panovania sa v Čechách usadili tzv. reformované rády, premonštráti a cisterciáni, neskôr aj johaniti. Bolo založené množstvo kláštorov (Strahov, Plasy, Pomuk, Želiv, Doksany). V Prahe nechal Vladislav II. v rokoch 1160 - 1172 postaviť kamenný most, ktorý mal názov Juditin po jeho druhej žene Judite (Jute) Durínskej, z ktorej popudu vznikol.
Na averznej strane je vyobrazená idealizovaná figúra Vladislava II. na koni, ktorá je inšpirovaná mincovým reliéfom dobových denárov. Autor návrhu zvolil práve túto pozíciu, lebo Vladislav II. bol skôr bojovníkom. Za svoje úspechy, najmä za svoj kráľovský titul, vďačil práve vojenskej pomoci opakovane poskytovanej cisárovi.
Motív reverznej strany medaily je inšpirovaný kráľovou pečaťou. Obsahuje reliéf so sv. Václavom na tróne a s latinským nápisom, ktorý sa prekladá ako: „Mier kráľa Vladislava v rukách sv. Václava". Tento nápis sa opakuje u ďalších přemyslovských panovníkov a striedajú sa len mená aktuálnych vládcov. Ide o dôležitú štátotvornú tézu, a to že ranému českému štátu vládne večný panovník na nebesiach sv. Václav a panujúce knieža alebo kráľ v jeho mene krajine spravuje. Táto idea sa prvýkrát objavuje práve za Vladislava II.

Limitovaný náklad 100 kusov.

Špecifikácia

Číslo
30685-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
348,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
Mahagónové drevené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...