Zlatá uncová minca Osudové ženy - Kleopatra proof
Zlatá uncová minca Osudové ženy - Kleopatra proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Štvrtá emisia z cyklu Českej mincovne Osudové ženy sa vracia do čias antiky. Zlatá minca s hmotnosťou jednej trojskej unce je venovaná vládkyni Nílu Kleopatre.
Egyptská kráľovná Kleopatra z grécko-egyptskej dynastie Ptolemaiovcov vstúpila do dejín ako charizmatická žena, ktorá si okolo prsta omotala najmocnejších mužov staroveku. Sprvu tým svojej krajine zaistila suverenitu a nezávislosť od všemocného Ríma. Neskôr však jej rozhodnutie priviedlo tisícročnú egyptskú ríšu do záhuby. Hoci je často vykresľovaná ako krásna a ostrieľaná zvodkyňa, ktorej podľahli Julius Caesar aj Marcus Antonius, v skutočnosti jej k dosahovaniu politických cieľov slúžil tiež prenikavý intelekt. Oproti svojim predkom sa skôr než za Grékyňu považovala za Egypťanku. Bola vzdelaná v matematike, filozofii či astronómii a ovládala mnoho jazykov. Oživovala staré egyptské tradície, pozdvihla nílske hospodárstvo a neváhala osobne veliť vojnovej flotile. Jej smrť sa stala rovnako legendárnou ako jej život - pred ponížením z rúk dobyvateľa Octaviana dala prednosť hadiemu uštipnutiu. Spolu s Kleopatrou zomrel tiež mocný Egypt, ktorý sa stal obyčajnou rímskou provinciou...
Reverznej strane pamätnej mince z ateliéru medailéra Vojtěcha a Dostála, DiS., dominuje Kleopatrin portrét. Kráľovnin pôvab je podčiarknutý charakteristickým líčením a exotickým účesom, ktorý sa v priebehu Kleopatrinho pobytu v Ríme stal módnym hitom starovekého sveta. Opis KLEOPATRA je vtipne riešený - písmená A majú podobu egyptských pyramíd. Averzná strana mince potom patrí nominálnej hodnote 50 DOLLARS (NZD), menu a portrétu kráľovnej Alžbety II. a roku emisie 2019 - teda atribútom ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na vydávanie vlastných pamätných mincí.
Cyklus Osudové ženy bude pokračovať aj v roku 2020 - z ďalekých končín sa vráti do Čiech a pripomenie 200. výročie narodenia Boženy Němcovej.