Zlatá uncová medaila Príbehy našej histórie - Masarykova univerzita Brno proof

Zlatá uncová medaila Príbehy našej histórie - Masarykova univerzita Brno proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2019
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Storočná história Masarykovej univerzity nie je len príbehom túžby po vzdelaní, ale aj obetí, ktoré naši predkovia položili na oltár poznania. Hold im vzdáva štvrtá pamätná medaila z cyklu Českej mincovne Príbehy našej histórie vyrazená z jednej unce rýdzeho zlata.

Druhá česká univerzita bola založená krátko po vzniku Československa v dôsledku desiatok rokov úsilia vlastencov v čele s profesorom Karlovej univerzity 
T. G. Masarykom. Ten chápal, že naše vysoké školstvo sa nemôže spoliehať na jedinú inštitúciu a že poznanie potrebuje na svoj rozkvet konkurenciu. Univerzita, ktorá dostala jeho meno, sa rýchlo chopila príležitosti a preslávila tzv. brnianskou právnickou školou a  štúdiom slavistiky, matematiky či patológie. Brniansku univerzitu však nečakali jednoduché časy. Ťažké straty jej spôsobila nacistická okupácia, ktorá si vyžiadala nielen jej uzavretie, ale aj životy štvrtiny profesorského zboru prírodovedeckej fakulty. Ďalšie neblahé zásahy boli dielom komunistickej moci. Z politických dôvodov univerzita dostala meno Jana Evangelisty Purkyně a právnickú fakultu musela opustiť takmer polovica študentov, aby bola nakoniec zrušená úplne. Obnovenie slobodných pomerov po roku 1989 našťastie univerzite umožnilo návrat k pôvodnému názvu i ideálom. Sto rokov po svojom založení je tak Masarykova univerzita jednou z najvýznamnejších vzdelávacích a vedeckých inštitúcií nielen u nás, ale v celej Európe.

Averzná strana medaily je venovaná minulosti univerzity - predkladá busty jej zakladateľa 
T. G. Masaryka a prvého rektora Karla Engliša a dátum založenia 28. 1. 1919. Reverzná strana potom vyobrazuje prítomnosť - nad siluetou moravskej metropoly sú vo vyváženej kompozícii zvečnené názvy všetkých deviatich súčasných fakúlt.

Emisný náklad uncových zlatých medailí má 
iba 100 kusov - každý je ručne číslovaný na hrane a doplnený o špeciálny certifikát pravosti.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31418-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Vínové kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...