Zlatá štvrťuncová minca Objavenie Ameriky - Amerigo Vespucci proof
Zlatá štvrťuncová minca Objavenie Ameriky - Amerigo Vespucci proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Objavenie Ameriky
Záverečná zlatá minca Českej mincovne z trojdielnej minisérie s názvom Objavenie Ameriky pripomína dobrodružstvá florentského moreplavca Ameriga Vespucciho.
Keď sa Krištof Kolumbus v roku 1492 vydal západným smerom a dorazil k cudzím brehom, domnieval sa, že doplával do Ázie. Zostal o tom skalopevne presvedčený až do svojej smrti. Ľuďom sa vtedy zmenšil svet – veď India bola takpovediac za rohom. Už za pár rokov sa však mali dozvedieť, že planéta je omnoho väčšia a že medzi Európou a Áziou existuje celý nepoznaný kontinent. Poďakovať sa za to mohli talianskemu moreplavcovi v španielskych službách s menom Amerigo Vespucci. Vespucciho prvá výprava, na ktorú sa údajne vydal v roku 1497, je dodnes predmetom dohadov a je pravdepodobné, že k nej vôbec nedošlo. Moreplavec mal vtedy doraziť k pobrežiu Hondurasu a vrátiť sa so stovkami otrokov. Pokiaľ by to tak skutočne bolo, potom by sa Vespucci stal prvým Európanom, ktorý uvidel novú pevninu – nielen jen ostrovy v Karibiku. Druhá Vespucciho expedícia z roku 1499, ktorá je už objektívne doložená, zamierila do oblasti dnešnej Guyany a Brazílie, kde narazila na ústie Amazonky. Už na spiatočnej ceste Vespucci spriadal plány na ďalšiu výpravu, ale španielska koruna nemala záujem, a tak vstúpil do služieb konkurenčného Portugalska. Tretia Vespucciho expedícia sa v roku 1501 opäť vydala k Brazílii. Prekonala rovník a zamierila na južnú pologuľu. Pri pohľade na pobrežie, ktoré sa ťahalo ďalej a ďalej na juh, Vespucci došiel k záveru, že v skutočnosti nejde o Áziu, ale o úplne nový kontinent. Po návrate z expedície pre jeho pomenovanie použil latinský výraz Mundus Novus – teda „Nový svet“. Čoskoro sa však vžilo celkom iné meno – Amerika – alebo „Zem Amerigova“.
Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra Mgr. Petra Horáka, predstavuje portrét Ameriga Vespucciho z profilu. Mincovú plochu vypĺňajú vlny, na ktorých sa kolíše loď. „Pretože som dlho hľadal a nenachádzal historickú podobu Vespucciho lodí, ktorá podľa všetkého ani nie je známa, použil som vyobrazenie novodobej plachetnice, ktorú talianske námorníctvo z úcty k svojmu krajanovi pomenovalo Amerigo Vespucci,“ vysvetľuje autor mince. Vlny, ktoré obklopujú Severnú a Južnú Ameriku, nájdete aj na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus objaviteľských mincí. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.
Mincu sprevádza výpravná brožúra, ktorá slovom a obrazom približuje Vespucciho cesty do Ameriky.