Zlatá poluncová medaila Založenie SUPŠ sklárskej v Železnom Brode proof
Zlatá poluncová medaila Založenie SUPŠ sklárskej v Železnom Brode proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Medaily bankovných súťaží 2020
V roku 2020 si pripomíname 100. výročie založenia Strednej umeleckopriemyselnej školy sklárskej v Železnom Brode. Pri tejto príležitosti vychádza poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.
V 19. storočí bolo centrom sklárskeho sveta mesto Jablonec nad Nisou, ktoré predávalo 65 % svetovej produkcie bižutérie. Veľkolepo pre Jablonecko sa začalo aj 20. storočie, keď len za rok 1911 odovzdalo na daniach habsburskej monarchii toľko isto, ako celá korunná krajina Dalmácia. Jabloneckí obchodníci by však neboli ničím bez susedného Železného Brodu - mestečka, ktoré je križovatkou na cestách do Jizerských hôr, Krkonôš a Českého raja. Boli to práve miestni robotníci, ktorí pre nich vyrábali sklenené perly, gombíky, prstene, náhrdelníky, kabelky či lustrové ozdoby. Výrobou bižutérie sa zaoberala celá jedna štvrtina okresu. Železnobrodskí sklári sa pochopiteľne chceli stať nezávislými a pomôcť im v tom malo otvorenie pôvodnej českej sklárskej školy. Táto myšlienka vznikla už pred prvou svetovou vojnou, ale narazila na odpor jabloneckých exportérov, ktorí boli prevažne nemeckej národnosti. Stredná umeleckopriemyselná škola sklárska v Železnom Brode tak bola založená až v roku 1920, v čase národného nadšenia prvej republiky, ako protipól starších nemeckých inštitúcií v Novom Bore a Kamenickom Šenove. Netrvalo dlho a vďaka veľmi známym pedagógom a talentovaným študentom si vybudovala vynikajúce renomé. Očarila nielen doma, ale predovšetkým na prestížnych výstavách v zahraničí, kde zaujali napríklad unikátne sklenené figúrky. Výučba v najväčšej sklárskej škole v Európe, ktorej súčasťou je aj sklárska huta, dnes zahŕňa takmer všetky horúce i studené techniky výtvarného spracovania skla a mladí ľudia si tu už sto rokov osvojujú nielen umelecké, remeselné a technické zručnosti, ale aj cit pre trvalé hodnoty...
Ako predloha pamätnej medaily poslúžil výtvarný návrh akademického sochára Zbyňka Fojtů, ktorý v súťaži Českej národnej banky dostal tretie miesto, a to za „vydarenú kompozíciu rôznych typov sklárskych diel". Tieto diela nájdete na oboch stranách medaily.
Emisný náklad má len 99 kusov. Každá medaila je ručne číslovaná na hrane a doplnená o špeciálny certifikát pravosti, ktorý rozpráva príbeh sklárskej školy.