Zlatá poluncová medaila Motocykel JAWA 250 proof

Zlatá poluncová medaila Motocykel JAWA 250 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2022
Emisný náklad
99 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaila bankových súťaží 2022

Poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky, vzdáva hold motocyklu JAWA 250 typ 353.

Strojárenský podnik inžiniera Františka Janečka
sa pôvodne zaoberal zbrojnou výrobou. Podobných zbrojoviek však bolo v Československu veľké množstvo a mierová situácia medzi dvoma svetovými vojnami spôsobila prudký pokles dopytu. Janečkov podnik sa preto musel vydať novým smerom a po experimentoch s písacími strojmi či ložiskami sa pustil do výroby motocyklov. Vývoj nového motocyklu vlastnej konštrukcie by bol pre zbrojovku príliš náročný – predovšetkým časovo. Ideálnym riešením sa ukázalo byť vybavenie zahraničnej licencie a voľba padla na spoločnosť Wanderer, ktorej stroje sa osvedčili za vojny. Podmienky transakcie boli výhodné – nemeckú firmu totiž rovnako postihol útlm vojenských zákaziek, a českej spoločnosti preto poskytla nielen licenciu na svoj existujúci motocykel, ale aj kompletné výrobné zariadenie. Saská výroba, ktorá chcela konkurovať značke BMW, tým bola skončená a 17. augusta 1929 František Janeček založil novú firmu. Jej názov vznikol elegantným spojením mien Janeček a Wanderer a ešte toho istého roku predstavila JAWA na Pražskom autosalóne svoj prvý sériovo vyrábaný motocykel… Nezostalo len pri ňom – v priebehu nasledujúcich desaťročiach JAWA skonštruovala celé množstvo motocyklov, ktoré boli nielen funkčné, ale aj krásne. Medzi rokmi 1954 a 1962 sa blysla modelom JAWA 250 typ 353, ktorý vznikol ako súčasť centrálne plánovanej Národnej série. Charakteristickým rysom tohto motocyklu sa stala zadná kyvná vidlica, ktorou predchádzajúce modely nedisponovali a ktorá mu zabezpečila prezývku „Kývačka“. O vynikajúcej konštrukcii a vysokej úžitkovej hodnote československého stroja svedčili obrovské predajné úspechy doma aj v zahraničí – vyvážal sa do 120 krajín sveta!

Reverznej strane medaily, ktorej autorom je
Asamat Baltaev, DiS., dominuje pohľad na motocykel v celej jeho kráse. Kompozíciu dotvára logo spoločnosti JAWA, opis JAWA 250 a rok vydania medaily 2022. Reverzná strana potom predstavuje detailný bočný pohľad na prednú časť motocyklu, do ktorého je zakomponovaný text ČESKÁ REPUBLIKA.

Medaila vychádza v náklade majúcom len
99 kusov. Každý kus je ručne číslovaný na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31735-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...