Zlatá poluncová medaila K. H. Borovský proof

Zlatá poluncová medaila K. H. Borovský proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
99 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky, pripomína pohnutý život Karla Havlíčka Borovského, od ktorého narodenia uplynulo 200 rokov.

Spisovateľ, básnik a novinár,
ktorý sa stal zakladateľom českej politickej žurnalistiky, vo svojom diele nešetril kritikou, paródiou a satirou. Pred pohotovým jazykom a ostrým perom Karla Havlíčka Borovského si nikto nemohol byť istý. Národ svojho vlasteneckého buditeľa miloval, ale vrchnosť ho nemohla vystáť. Neohrozený autor útočných článkov sa preto dvakrát postavil pred súd. Napriek tomu, že bol na základe svojej vlastnej brilantnej obhajoby oslobodený, ako nenapraviteľný rebel bol poslaný do exilu v tirolskom Brixene, o čo sa zasadil samotný despotický minister Bach. Havlíčkov statočný zápas s rakúskym absolutizmom, ktorý vyústil do vyhnanstva, sa stal symbolom túžby po slobode a boja proti útlaku. Autor viac ako dvetisíc literárnych diel zomrel vo veku iba 34 rokov. Je paradoxné, že človek, ktorý sa pomocou logických argumentov snažil oslobodiť skutočnosť od dogiem, mýtov a ilúzií, bol vzápätí prehlásený za mučeníka a stal sa nesmrteľnou legendou.

Pamätná medaila je dielom
akademického sochára Michala Vitanovského. Averznej strane dominuje charizmatický portrét Karla Havlíčka Borovského z profilu, ktorý je doplnený o novinárovo meno, iniciály a výročné roky 1821 – 2021. Kompozíciu averzu dotvárajú dva symboly. Visiaci zámok predstavuje neslobodu. Tŕňová ratolesť môže odkazovať na Kristovu tŕňovú korunu a vyjadrovať Havlíčkovo mučeníctvo, ale zároveň môže predstavovať Havlíčka ako tŕň v oku rakúskych pánov. Reverzná strana potom predkladá českého leva ako symbol vlastenectva a zatykač s Havlíčkovým ponemčeným menom a s pečaťou c. a k. polície.

Medaila vychádza v náklade majúcom len
99 kusov. Každý kus je ručne číslovaný na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31651-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Michal Vitanovský, akademický sochař
Autor reverzu
Michal Vitanovský, akademický sochař
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...