Zlatá poluncová medaila Jan Janský proof

Zlatá poluncová medaila Jan Janský proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2021
Emisný náklad
99 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaila bankových súťaží 2021

V roku 2021 si pripomíname 100. výročie úmrtia Jana Janského – svetoznámeho českého lekára a vedca. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Jan Janský
ako psychiater a neurológ zastával názor, že psychické choroby majú telesné príčiny, ktoré hľadal v krvi svojich pacientov. V priebehu niekoľkoročného výskumu síce dospel k poznaniu, že vzťah medzi krvou a duševným zdravím neexistuje, ale všimol si, že podľa určitých rozdielov vo vlastnostiach krviniek je možné ľudskú krv rozdeliť do štyroch skupín. Svoje závery zverejnil v roku 1907 a ďalej sa im nevenoval. Bohužiaľ, netušil, o aký prevratný objav išlo. Vtedy pri transfúzii umierali tri štvrtiny pacientov, ktorých zabíjalo zrážanie krvi od nevhodného darcu. Pokiaľ by lekár dokázal určiť, aký druh krvi majú dostať, mohlo to zachrániť nespočetné množstvo životov… Jan Janský našťastie nebol jediný, kto sa tejto problematike venoval. V čase svojho bádania nemal tušenie, že v Rakúsku sa zrážaním krvi zaoberal patológ Karl Landsteiner. Ten odhalil existenciu základných krvných skupín už v roku 1901, za čo v roku 1930 dostal Nobelovu cenu. Rakúsky profesor však popísal len tri skupiny – A, B a 0 –, a štvrtá skupina AB tak zostala českým objavom, čo uznal celý svet. Význam českého krajana dodnes pripomínajú Janského medaily, ktoré udeľuje Červený kríž obetavým darcom krvi.

Ako predloha zlatej pamätnej razby poslúžil výtvarný návrh medailéra
Mgr. Petra Horáka. Averzná strana nesie charizmatický portrét Jana Janského doplnený o jeho meno, výročné roky, kvapku krvi a Aeskulapovu palicu. Reverzná strana predstavuje obehová sústavu ľudského tela a schéma znázorňujúca kompatibilitu štyroch krvných skupín.

Emisný náklad má len
99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31649-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...