Zlatá poluncová medaila Gregor Mendel proof

Zlatá poluncová medaila Gregor Mendel proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2022
Emisný náklad
99 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaila bankových súťaží 2022

V roku 2022 si pripomíname 200. výročie narodenia Gregora Mendela – otca genetiky. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Vzhľad, temperament, inteligencia – to všetko rodičia prenášajú na svojich potomkov. Ale podľa akých zákonitostí? Na otázku, ktorá ľudstvo fascinovala po tisícročia, odpovedal až sliezsky rodák v 19. storočí…
Gregor Mendel pochádzal z roľníckej rodiny. Od detstva pomáhal svojmu otcovi pestovať ovocné stromy a chovať včely, ale bol mimoriadne inteligentný a túžil po štúdiu. Školné rodinu vyčerpávalo, a preto mladík vstúpil do starobrnianskeho kláštora. Kariéra duchovného totiž vtedy predstavovala jednu z mála možností, ako financovať vzdelanie. Vďaka tomu, že augustiniáni podporovali vedecké bádanie, mohol všestranne nadaný Mendel študovať nielen teológiu, ale aj matematiku, fyziku a biológiu. Bol zapáleným meteorológom, venoval sa málo známej teórii pravdepodobnosti a prekvapivo nadviazal na svoje roľnícke korene. Od roku 1856 sa zaoberal experimentmi s dedičnosťou a pre svoje bádanie si vybral hrach siaty. V priebehu desiatich rokov vypestoval okolo tridsaťtisíc rastlín, ktoré vzájomne krížil. Pozoroval, ako sa u nich menia charakteristické vlastnosti – napríklad tvar a farba semien, ktoré mohli byť guľaté a hranaté alebo žlté a zelené. Mendel využil všetky znalosti, ktoré získal pri štúdiu prírodovedy a štatistiky, a s postupom času odhalil základné zákony dedičnosti. Jeho prelomová náuka, ktorú bolo možné aplikovať na rastliny, zvieratá aj ľudí, bola najskôr označovaná ako mendelizmus. Dnes ju celý svet pozná a rešpektuje ako genetiku.

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil výtvarný návrh autorskej dvojice, ktorú tvoria medailéri
Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS. Zatiaľ čo averznej strane dominuje portrét Gregora Mendela s okuliarmi, reverzná strana predstavuje štylizované hrachové struky. Obe strany prepája tabuľka rozdelenia genotypov.

Emisný náklad má len
99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31736-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS. / Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS. / Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...