Zlatá poluncová medaila František Kupka proof

Zlatá poluncová medaila František Kupka proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2021
Emisný náklad
99 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaila bankových súťaží 2021

V roku 2021 si pripomíname 150. výročie narodenia Františka Kupku – maliara, grafika a ilustrátora, ktorého obrazy patria k najcennejším a najžiadanejším českým dielam na svete. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

František Kupka
sa stal jedným zo zakladateľov svetového abstraktného maliarstva. Ešte predtým, než sa celkom oddal experimentovaniu, si však vyskúšal viacero umeleckých štýlov. Najprv sa učil za  sedlára, ale už vtedy si privyrábal maľovaním vývesných štítov, svätých obrázkov a pivných tácok. Po vyučení si založil výtvarnú dielničku a na odporučenie váženého dobrušského továrnika mu rodičia dovolili študovať maliarstvo. Dostal sa na pražskú Akadémiu, kde sa zaoberal predovšetkým historickými, folklórnymi a vlasteneckými témami, pričom jeho idolom bol Josef Mánes. Po tom, ako odišiel študovať do Viedne, maľoval prevažne obrazy so symbolickými a alegorickými námetmi a na živobytie si privyrábal portrétnymi zákazkami. Na ďalšie štúdium v Paríži si privyrábal rôznymi spôsobmi – maľoval priemyslové plagáty, ilustroval knihy, vytváral satirické skice. Práve vo Francúzsku sa začal zaujímať o moderné umelecké smery – predovšetkým o futurizmus – a pod ich vplyvom vytváral svoje vlastné abstraktné obrazy. Stal sa jedným z priekopníkov orfizmu, ktorý zbližoval výtvarné umenie s hudbou a poéziou, a ako jeden z prvých maliarov maľoval nielen farby a tvary, ale aj svetlá, zvuky a dojmy. Preslávil sa na kubistických výstavách, ale sám nechcel byť zaradený do žiadneho umeleckého smeru…

Ako predloha pamätnej medaily poslúžil výtvarný návrh medailéra
Vojtecha Dostála, DiS., ktorý v súťaži Českej národnej banky získal druhé miesto. Odborná komisia ocenila najmä „veľmi vydarený portrét, ktorý je vytvorený Kupkovou výtvarnou technikou“. Na averznej strane ho sprevádza umelcove meno FRANTIŠEK KUPKA a výročné roky 1871 – 2021. Reverzná strana medaily je potom venovaná ikonickému obrazu s názvom „Amorfa. Dvojfarebná fuga“, ktorý predstavuje jeden z prvých abstraktných obrazov v dejinách výtvarného umenia.

Emisný náklad má len
99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31650-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...