Zlatá poluncová medaila Električka ČKD Tatra T3 proof

Zlatá poluncová medaila Električka ČKD Tatra T3 proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
99 ks
Cena
1 996,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaily bankových súťaží 2024

Poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky, vzdáva hold električke ČKD Tatra T3.

Električky – rovnako ako vlaky – využívajú na pohyb koľajnice, ale narazíme na ne predovšetkým vo vnútri miest, kde sú kľúčovým prvkom mestskej hromadnej dopravy. Medzi svetovými vojnami sa však zdalo, že z ulíc dočista zmiznú, a to pre prudký rozvoj automobilizmu. Vtedajšie neveľké dvojnápravové električky boli v porovnaní s osobnými automobilmi a autobusmi pomalé, ťažkopádne a nepohodlné. Potom sa však v Spojených štátoch amerických zrodila úplne odlišná koncepcia mestskej koľajovej dopravy, ktorá dostala názov PCC. Nové veľkokapacitné električky disponovali dvomi dvojnápravovými otočnými podvozkami, pričom každá náprava mala svoj trakčný motor a rýchlosť bola riadená pomocou takzvaného zrýchľovača. Koncepcia, ktorá sa vyznačovala plynulým rozjazdom a tichou, pokojnou prevádzkou, zaujala aj v Československu, kde sa uplatnila pri konštrukcii električiek Tatra. Všetko sa začalo typom T1, ktorého kapacita sa čoskoro ukázala ako nedostatočná. Nasledovala Tatra T2, ktorá bola priestrannejšia, avšak za cenu vyššej hmotnosti. Nakoniec prišla podstatne ľahšia Tatra T3, ktorá sa zaradila k najmodernejším vozidlám svojej éry. Pri jej stavbe sa uplatnili pokrokové materiály – plasty a sklolaminát. Bola nielen kapacitná, pohodlná, výkonná a rýchla, ale vďaka oblému čelu a dvom guľatým reflektorom aj elegantná a nadčasová. Reprezentatívny produkt československého priemyslu zaujal aj v zahraničí. Do krajín Sovietskeho zväzu, Juhoslávie, Rumunska či východného Nemecka boli exportované série v počte stoviek kusov, avšak na Západ sa Tatra T3 nevypravila. Komunistický režim totiž Američanom odmietol platiť za využívanie koncepcie PCC.  Napriek tomu sa ikonický voz stal najpočetnejšie vyrábanou električkou v histórii. S niektorými zo 14-tisíc kusov sa môžeme zviezť dodnes…

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil návrh medailérky Petry Brodskej, DiS. Odborná komisia Českej národnej banky ho vo výtvarnej súťaži ocenila prvým miestom, ale banková rada sa nakoniec rozhodla realizovať iný návrh. Averzná strana predstavuje bočný pohľad na električku, dva trojštvrťové pohľady a detail zrýchľovača. Na reverznej strane medaily potom nájdete ďalší bočný pohľad na voz, ale predovšetkým si môžete prehliadnuť interiér električky a detail stanovišťa vodiča.

Medaila vychádza v náklade majúcom len 99 kusov. Každý kus je ručne číslovaný na hrane.

Špecifikácia

Číslo
32004-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Číslovaný
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierna kožená etue
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...